Podľa SaS symboly komunizmu do Košíc nepatria
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vo svojej tlačovej správe uviedla, že podporuje iniciatívu na odstránenie symbolov komunizmu, ako sú kosák a kladivo, z pamätníka Červenej armády na Námestí osloboditeľov v Košiciach. SaS zároveň uviedla, že slovenský právny poriadok označuje komunistický režim za zločinecký.
„Symboly komunizmu nemajú miesto vo verejnom priestore demokratického štátu. Ich prítomnosť na pamätníku v Košiciach odporuje hodnotám slobody a demokracie, ktoré naša spoločnosť vyznáva. Podporujeme občiansku iniciatívu na ich odstránenie a vyzývame príslušné orgány na rýchle konanie,“ uviedol predseda SaS Branislav Gröhling.
SaS zdôraznila aj to, že komunistický režim predstavoval obdobie pošliapavania základných ľudských práv a slobôd. Oslavovanie symbolov režimu, ktorý prenasledoval, väznil a ničil životy tisícom ľudí, je podľa SaS nemorálne. „Je nevyhnutné vážiť si históriu, no zároveň odmietať akúkoľvek propagáciu totalitných ideológií,“ dodal krajský predseda SaS pre Košický kraj Peter Čech.
„Ctíme si obete vojakov Červenej armády, ktoré prispeli k oslobodeniu našej krajiny a nášho mesta počas druhej svetovej vojny. Musíme však zdôrazniť, že následná sovietska nadvláda znamenala potláčanie slobody a nezávislosti obyvateľov Slovenska a Košíc. Symboly komunizmu na pamätníku nevhodne oslavujú komunistickú ideológiu,“ doplnil Čech.
SaS rovnako upozornila, že slovenský právny poriadok označuje komunistický režim za zločinecký a protiprávny. Prítomnosť jeho symbolov na národnej kultúrnej pamiatke preto môže byť podľa SaS vnímaná ako ich propagácia a ako schvaľovanie režimu, ktorý väznil a prenasledoval tisíce Slovákov.
„Je dôležité nezabudnúť a ctiť si históriu, najmä z pohľadu boja za slobodu. Tento boj bol úspešne vybojovaný do konca Druhej svetovej vojny aj vďaka všetkým národom, ktorí prinášali obete v boji s fašizmom, či to boli Ukrajinci, Rusi, Američania alebo slovenskí partizáni. Miesto očakávanej slobody po vojne však prišla totalita, ktorá tu bola prítomná takmer polstoročie. Práve tieto symboly sú spájané nielen s oslobodením mesta Košice, ale aj s totalitným režimom a preto vytvárajú napätie v spoločnosti. Najrozumnejším riešením, je preto ich presun na iné vhodné miesto,“ uzavrel mestský poslanec a starosta mestskej časti Košice-Západ Marcel Vrchota.
(TS SaS, FG, MŠ)
Odporúčané články
Parlament schválil štátny rozpočet na rok 2025, ktorý bol pripravený v zložitých podmienkach. Súčasná vláda zdôrazňuje, že zdedený stav verejných financií patrí medzi najhoršie v Európskej únii. Preto považuje prijatie rozpočtu za kľúčový krok v stabilizácii krajiny a zabránení potenciálnemu ekonomickému kolapsu.
Diskusia o osude Pamätníka vojakov Sovietskej armády v Košiciach rozdeľuje nielen verejnosť, ale aj miestnych politikov. Poslanec NR SR a Mestského zastupiteľstva Andrej Sitkár totiž zastáva názor, že história by mala byť zachovaná, a upozorňuje na finančnú i spoločenskú náročnosť predstavených riešení. Vo vyjadrení pre KOŠICE: DNES uviedol, že podľa neho by bolo najlepším riešením, ak by sa pamätník ponechal na pôvodnom mieste, kde bol postavený po druhej svetovej vojne.
Slovenský premiér Robert Fico potvrdil svoju účasť na oslavách víťazstva nad fašizmom, ktoré sa uskutočnia 9. mája 2025 v Moskve. Oficiálne pozvanie od prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina prijal, pričom zdôraznil význam a dôležitosť spomienky na historické udalosti spojené s oslobodením Európy počas Druhej svetovej vojny.