Polaček s Rybníčkom apelujú na poslancov: KOŠICIAM hrozí NÚTENÁ SPRÁVA
Aktuálny stav v meste Košice je viac, než kritický. Nehovorí o tom už len primátor Jaroslav Polaček, jeho kolegovia, či bežní občania, ale najnovšie aj prezident Únie miest Slovenska, Richard Rybníček.
ZVÝŠENÉ DANE SÚ NUTNOSŤOU
Ten na utorňajšej tlačovej konferencii v Košiciach uviedol, že nadchádzajúci rok môže priniesť vážne finančné problémy pre metropolu východu. Zároveň dodal, že sa tak stane, ak mestské zastupiteľstvo neschváli plánované zvýšenie daní a poplatkov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Komentár: Košice môžu zostať bez peňazí
Primátor Polaček pravidelne opakuje, že situácia vznikla v dôsledku výpadku príjmov z podielových daní, nárastu výdavkov a nedostatočných kompenzácií zo strany štátu. Mestu Košice chýba v rozpočte na budúci rok až 44 miliónov eur. Rybníček, ktorý je zároveň primátorom Trenčína a košický primátor hovorili verejne o potrebe zvýšiť dane a poplatky ako o nevyhnutnom opatrení na vyrovnanie rozpočtu.
Polaček na tlačovej konferencii deklaroval, že mesto už pracuje na úsporách dlhodobo. Spomenul šetrenie v oblasti znižovania počtu smetných nádob, optimalizácie niektorých liniek MHD, výrazného zníženia nákladov na rekonštrukcie a súvislé opravy ciest. Zdôraznil, že magistrát neprijíma nových ľudí na voľné pracovné miesta, zoškrtal akékoľvek odmeny zamestnancom a pristúpil k celkovému zníženiu prevádzkových nákladov.
VÝPADKY Z PODIELOVÝCH DANÍ
Aj napriek týmto opatreniam a najmä kvôli zníženiu poukázaných podielových daní zo strany štátu, ktorých výšku o zhruba 12 miliónov eur zdecimoval Matovičov rodinný balíček a ďalšie legislatívne zmeny, budú Košice uzatvárať tento rok so schodkom 4,1 milióna eur. Mesto zároveň ako jediná samospráva na Slovensku nedostala peniaze z programu Fast care, ktoré boli vyčlenené na pomoc mestám a obciam, ktoré sa starali o utečencov z Ukrajiny. V metropole východu išla celá suma vo výške 6,6 milióna eur priamo mestským častiam. „Máme výpadky z podielových daní a z poplatkov za uloženie komunálneho odpadu. Problémy s financovaním nemajú len Košice, ale všetky samosprávy. Legislatívna smršť rôznych zákonov nás za uplynulé roky pripravila o 115 miliónov eur, za ktoré sa tu mohla napríklad postaviť nová nemocnica,“ informoval košický primátor.
Galéria
Prezident Únie miest Slovenska vyjadril obavy z možného smerovania mesta do nútenej správy, ak nebudú prijaté potrebné opatrenia. Rybníček poukázal na skúsenosti z Trenčína, kde v minulosti museli čeliť podobným problémom, vrátane obmedzení v poskytovaní služieb obyvateľom.
Rybníček a Polaček zdôraznili, že zvýšenie daní a poplatkov by prinieslo príjem vo výške 25 miliónov eur, ale aj napriek tomu bude potrebné prijať nepopulárne opatrenia na minimalizáciu dopadov na občanov. Primátor Polaček apeloval na zodpovednosť a spoluprácu medzi mestskými poslancami a primátorom pri hľadaní riešení pre finančnú krízu.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Mesto kolabuje, Lörinc tomu nepomáha. Kto mu radí?
Mesto Košice už vyhlásilo krízový finančný režim od 1. decembra a deklaruje, že šetriace opatrenia budú zavádzané dlhodobo. Polaček okrem toho informoval o nedostatku financií na podporu športových klubov, čo bude predmetom rokovaní na mestskom zastupiteľstve 12. decembra. Celkový nátlak na zváženie zvýšenia daní a poplatkov je teraz na košických poslancoch, ktorí tak majú posledné dni na to, aby sa rozhodli, ako budú hlasovať. Ak opatrenia nebudú prijaté do 15. decembra, mesto Košice môže čeliť nebezpečnému smerovaniu do nútenej správy.
MOŽNOSŤOU JE DLHOPISOVÝ PROGRAM
Na poslancoch mimochodom záleží aj otázka zapojenia sa do Dlhopisového programu Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti. ,,Východoslovenská vodárenská spoločnosť akciová spoločnosť pripravila odborný materiál, ktorý na pracovných rokovaniach predložila aj poslancom, týkajúci sa pripraveného Dlhopisového programu garantovaných výnosov, čo by mestu Košice mohlo priniesť finančné prostriedky už od roku 2024. Mesto Košice prejavilo záujem o vstup do tohto programu, avšak chýbali konkrétne informácie, ktoré v prípade záujmu mohli poslanci získať priamo na pracovných rokovaniach priamo vo Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti. A aj vzhľadom na vážnu finančnú situáciu, v ktorej sa mesto Košice nachádza a ktorá sa dotýka aj mestských častí, bude jednoznačne dôležité, aby v spolupráci s Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou mesto pripravilo materiál už aj s uzneseniami pre mestské zastupiteľstvo v prípade, že odborný aparát mesta doručí alebo odporučí teda vstup mesta do tohto programu. Nakoľko Východoslovenská vodárenská spoločnosť bude pripravovať rozhodnutia už v dohľadnej dobe, je nevyhnutné predložiť materiál najneskôr na zasadnutí zastupiteľstva, ktoré sa bude konať 12. decembra 2023,“ povedala JUDr. Beáta Zemková. Jej návrh podporila takmer dvojtretinová väčšina poslancov.
O to väčší je šok, že v už zverejnenom programe rokovania Mestského zastupiteľstva na 12. decembra sa žiadny bod týkajúci sa Dlhopisového programu VVS nenachádza. “Očakávala som, že mesto pripraví obratom dokument v spolupráci s VVS, a.s. a pozve poslancov a VVS na spoločné stretnutie a vec spoločne na odbornej úrovni prediskutujeme a následne sa mesto rozhodne či a v akom rozsahu prejaví záujem o vstup do dlhopisového programu Voda spieva. Žiaľ doposiaľ sa nestalo a je možné, že mesto Košice to už nestihne a teda aj stratí možnosť zapojiť sa. Mesto musí hľadať možnosti ako získať finančné prostriedky nielen zvyšovaním daní a poplatkov, ale aj inými spôsobmi, z ktorých jedným bol aj tento,” prezradila pre KOŠICE: DNES rozčarovaná Zemková.
“Nemám vedomosť o tom, či magistrát kontaktoval VVS. Z môjho pohľadu to vykazuje prvky nesplneného uznesenia, ktoré však z časového hľadiska mohlo byť do istej miery objektívne. Od ostatného zastupiteľstva uplynulo veľmi málo času,” doplnil ju ďalší poslanec Michal Djordjevič. “Ak primátor nevyvinul úsilie získať materiál a podklady z VVS, tak neviem prečo. Ale zrejme mal iné povinnosti, ako bola aj včerajšia tlačová konferencia s pánom Rybníčkom a zrejme to nepovažoval za aktuálnu tému. Aj keď podľa môjho názoru peniaze v rozpočte na ďalší rok chýbajú a mali by sme hľadať všetky možnosti, ktoré sa nám naskytajú. Koľko získame, o toľko menej by sme potom museli v úvodzovkách pýtať od občanov zvyšovaním daní a poplatkov,” dodal. “Neviem vám povedať, či primátor má reálny záujem o vstup do Dlhopisového programu VVS. Za seba viem povedať, že keď príde takýto návrh, rád ho podporím,” uviedol na záver poslanec Marcel Šaňa.
Odporúčané články
V spaľovni odpadov v Kokšov-Bakši (okres Košice-okolie) horelo. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jozef Bálint, horel sklad komunálneho odpadu, ktorý sa využíva na ďalšie spracovanie.
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.
V mestskej časti Myslava sa uskutočnila modernizácia verejného osvetlenia, ktorá má zlepšiť bezpečnosť cestnej premávky a chodcov.