Polícia si posvieti na vodičov. Na cestách by mali pribudnúť radary s viacerými funkciami
Ministerstvo vnútra plánuje v rámci projektu Automatizovaný systém odhaľovania porušení pravidiel cestnej premávky zaobstarať 279 technických zariadení, ktoré pribudnú na slovenských cestách. Nepôjde iba o klasické radary, teda merače rýchlosti, ale aj o technické zariadenia, ktorú budú monitorovať rôzne porušenia pravidiel cestnej premávky.
Technické zariadenia budú osadené po celom území Slovenskej republiky. “V súčasnosti dopravné inšpektoráty vytypovali miesta najvhodnejšieho osadenia, avšak konkrétnejšie miesta možno identifikovať až po ich schválení aktuálnymi vlastníkmi/správcami,” uviedol pre redakciu KOŠICE: DNES tlačový odbor Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Miesta, na ktorých bude polovica radarov umiestnená, sú úseky ciest s priemernou alebo podpriemernou nehodovosťou.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V obci Dargov pribudol nový panel! Okrem iného bude počítať vozidlá pre výstavbu diaľnice
Ako informovalo Ministerstvo vnútra SR, tento projekt je zahrnutý v Pláne obnovy a odolnosti Slovenskej republiky. Na celý tento projekt, nielen na technické zariadenia, ale aj samotné zautomatizovanie celého procesu odhaľovania porušení pravidiel cestnej premávky, je vyčlenených cca 24,8 milióna eur.
Nejde iba o meranie rýchlosti
Prostredníctvom tohto projektu sa plánujú zaobstarať klasické merače rýchlosti, ktorých funkciou bude meranie rýchlosti, ale aj technické zariadenia. Tie budú dokumentovať viaceré porušenia pravidiel cestnej premávky. Medzi nimi porušenie povinnosti zastaviť vozidlo na príkaz dopravnej značky “Stoj, daj prednosť v jazde!” alebo na signál so znamením “Stoj!”.
“V rámci verejného obstarávania sa zamýšľa špecifikovať aj tzv. kombinované merače, ktoré by mohli súčasne merať rýchlosť a detegovať aj porušenie napríklad povinnosti zastaviť vozidlo na signál so znamením ‘Stoj!‘,” uviedol tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V Košiciach môže dôjsť k zníženiu najvyššej povolenej rýchlosti. Jazdiť by sa malo 30 km/h
Tento projekt by mal mať viacero prínosov, avšak tým hlavným a najdôležitejším je zvýšenie ochrany účastníkov cestnej premávky, a to prostredníctvom ukľudnenia dopravy v rizikových miestach, ale aj prostredníctvom vynútenia dodržiavania pravidiel. Zavedením tohto projektu má ministerstvo za cieľ aj zníženie počtu dopravných nehôd a ich následkov.
(ZL)
Odporúčané články
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.