Polícia si posvieti na vodičov. Na cestách by mali pribudnúť radary s viacerými funkciami
Ministerstvo vnútra plánuje v rámci projektu Automatizovaný systém odhaľovania porušení pravidiel cestnej premávky zaobstarať 279 technických zariadení, ktoré pribudnú na slovenských cestách. Nepôjde iba o klasické radary, teda merače rýchlosti, ale aj o technické zariadenia, ktorú budú monitorovať rôzne porušenia pravidiel cestnej premávky.
Technické zariadenia budú osadené po celom území Slovenskej republiky. “V súčasnosti dopravné inšpektoráty vytypovali miesta najvhodnejšieho osadenia, avšak konkrétnejšie miesta možno identifikovať až po ich schválení aktuálnymi vlastníkmi/správcami,” uviedol pre redakciu KOŠICE: DNES tlačový odbor Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Miesta, na ktorých bude polovica radarov umiestnená, sú úseky ciest s priemernou alebo podpriemernou nehodovosťou.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V obci Dargov pribudol nový panel! Okrem iného bude počítať vozidlá pre výstavbu diaľnice
Ako informovalo Ministerstvo vnútra SR, tento projekt je zahrnutý v Pláne obnovy a odolnosti Slovenskej republiky. Na celý tento projekt, nielen na technické zariadenia, ale aj samotné zautomatizovanie celého procesu odhaľovania porušení pravidiel cestnej premávky, je vyčlenených cca 24,8 milióna eur.
Nejde iba o meranie rýchlosti
Prostredníctvom tohto projektu sa plánujú zaobstarať klasické merače rýchlosti, ktorých funkciou bude meranie rýchlosti, ale aj technické zariadenia. Tie budú dokumentovať viaceré porušenia pravidiel cestnej premávky. Medzi nimi porušenie povinnosti zastaviť vozidlo na príkaz dopravnej značky “Stoj, daj prednosť v jazde!” alebo na signál so znamením “Stoj!”.
“V rámci verejného obstarávania sa zamýšľa špecifikovať aj tzv. kombinované merače, ktoré by mohli súčasne merať rýchlosť a detegovať aj porušenie napríklad povinnosti zastaviť vozidlo na signál so znamením ‘Stoj!‘,” uviedol tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V Košiciach môže dôjsť k zníženiu najvyššej povolenej rýchlosti. Jazdiť by sa malo 30 km/h
Tento projekt by mal mať viacero prínosov, avšak tým hlavným a najdôležitejším je zvýšenie ochrany účastníkov cestnej premávky, a to prostredníctvom ukľudnenia dopravy v rizikových miestach, ale aj prostredníctvom vynútenia dodržiavania pravidiel. Zavedením tohto projektu má ministerstvo za cieľ aj zníženie počtu dopravných nehôd a ich následkov.
(ZL)
Odporúčané články
Predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok, pri príležitosti osláv 17. novembra zverejnil stanovisko, v ktorom vyjadril ostrú kritiku opozície, pričom poukázal na potrebu skutočnej demokracie. Vo svojich vyjadreniach nezabudol zdôrazniť hodnoty slobody a rešpektu.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.