Polícia si posvieti na vodičov. Na cestách by mali pribudnúť radary s viacerými funkciami
Ministerstvo vnútra plánuje v rámci projektu Automatizovaný systém odhaľovania porušení pravidiel cestnej premávky zaobstarať 279 technických zariadení, ktoré pribudnú na slovenských cestách. Nepôjde iba o klasické radary, teda merače rýchlosti, ale aj o technické zariadenia, ktorú budú monitorovať rôzne porušenia pravidiel cestnej premávky.

Technické zariadenia budú osadené po celom území Slovenskej republiky. “V súčasnosti dopravné inšpektoráty vytypovali miesta najvhodnejšieho osadenia, avšak konkrétnejšie miesta možno identifikovať až po ich schválení aktuálnymi vlastníkmi/správcami,” uviedol pre redakciu KOŠICE: DNES tlačový odbor Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Miesta, na ktorých bude polovica radarov umiestnená, sú úseky ciest s priemernou alebo podpriemernou nehodovosťou.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V obci Dargov pribudol nový panel! Okrem iného bude počítať vozidlá pre výstavbu diaľnice
Ako informovalo Ministerstvo vnútra SR, tento projekt je zahrnutý v Pláne obnovy a odolnosti Slovenskej republiky. Na celý tento projekt, nielen na technické zariadenia, ale aj samotné zautomatizovanie celého procesu odhaľovania porušení pravidiel cestnej premávky, je vyčlenených cca 24,8 milióna eur.

Nejde iba o meranie rýchlosti
Prostredníctvom tohto projektu sa plánujú zaobstarať klasické merače rýchlosti, ktorých funkciou bude meranie rýchlosti, ale aj technické zariadenia. Tie budú dokumentovať viaceré porušenia pravidiel cestnej premávky. Medzi nimi porušenie povinnosti zastaviť vozidlo na príkaz dopravnej značky “Stoj, daj prednosť v jazde!” alebo na signál so znamením “Stoj!”.
“V rámci verejného obstarávania sa zamýšľa špecifikovať aj tzv. kombinované merače, ktoré by mohli súčasne merať rýchlosť a detegovať aj porušenie napríklad povinnosti zastaviť vozidlo na signál so znamením ‘Stoj!‘,” uviedol tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V Košiciach môže dôjsť k zníženiu najvyššej povolenej rýchlosti. Jazdiť by sa malo 30 km/h
Tento projekt by mal mať viacero prínosov, avšak tým hlavným a najdôležitejším je zvýšenie ochrany účastníkov cestnej premávky, a to prostredníctvom ukľudnenia dopravy v rizikových miestach, ale aj prostredníctvom vynútenia dodržiavania pravidiel. Zavedením tohto projektu má ministerstvo za cieľ aj zníženie počtu dopravných nehôd a ich následkov.
(ZL)
Odporúčané články

GLOBSEC Forum 2025 sa uskutoční od 12. do 14. júna v Prahe pod záštitou prezidenta Českej republiky Petra Pavla a Ministerstva zahraničných vecí Českej republiky. Zástupcovia z takmer siedmich desiatok krajín z celého sveta sa stretnú v českom hlavnom meste, aby diskutovali o najnaliehavejších geopolitických, bezpečnostných a geoekonomických výzvach súčasnosti. Jubilejný 20. ročník fóra opäť ponúkne jedinečnú platformu pre medzinárodný dialóg – tento rok so zameraním na posilnenie úlohy Európy pri budovaní bezpečnejšej a prosperujúcejšej budúcnosti.

Na košickom magistráte sa na treťom tohtoročnom zasadnutí Kooperačnej rady Udržateľného mestského rozvoja (UMR) Košice zišli včera zástupcovia vedenia mesta, mestských častí a ďalších 40 obcí z okresu Košice-okolie. V rámci Programu Slovensko bolo pre územie UMR Košice vyčlenených spolu 133,8 milióna eur zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja EFRR.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od spustenia modernizácie električkovej trate na sídlisku Nad jazerom po triumf talentovanej vizážistky z Košíc. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.