Polícia upozorňuje občanov pred podvodníkmi, ktorí sa vydávajú za policajtov
Nedávno sme vás upozornili na podvodné čísla, ktoré sa tvária ako reálne slovenské, ale po zdvihnutí sa ozve automat, ktorý hovorí po anglicky. Polícia Slovenskej republiky na facebookovej stránke Polícia SR – Košický kraj opäť upozorňuje občanov pred podvodnými telefonátmi.
“Opäť sme zaznamenali zvýšené množstvo telefonátov, kedy vám volajú neznáme osoby a vydávajú sa za policajtov,” uviedla Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti. Podvodníci sa niekedy vydávajú za pracovníkov kriminálnej polície, inokedy za vyšetrovateľov. Najnovšie sa v podvodných telefonátoch predstavujú už aj ako pracovníci cudzineckej polície.
Polícia na sociálnej sieti občanov Slovenskej republiky upozorňuje a ubezpečuje, že polícia od občanov nikdy nepýta žiadne prístupové kódy, peniaze, šperky či hotovosť. Tak isto upozorňuje aj na to, že príslušníci Policajného zboru Slovenskej republiky sa nikdy nezaujímajú o majetkové pomery.
Polícia ďalej upozorňuje, aby občania v žiadnom prípade nesúhlasili so stretnutím s podvodníkmi či s odovzdaním niečoho cenného.
Ako vyzerá podvodný hovor?
Po tom čo vám zazvoní telefón, ukáže vám klasické slovenské číslo, po zdvihnutí sa však ozve monotónny hlas, ktorý častokrát rozpráva lámavou angličtinou a predstaví sa vám ako príslušník Slovak Police Force alebo Interpolu. “Osoba na druhej strane sa hrá na policajta a tvrdí vám, že sa niekto s vašim občianskym preukazom dopustil trestného činu alebo že s vašou ID kartou evidujú problém,” informuje polícia. V prípade, že odmietnete spolupracovať, povedia vám, že vám polícia zabaví všetok majetok. Podvodník môže takisto tvrdiť, že bol na vás vydaný zatykač.
Na takéto telefonáty využívajú podvodníci automat. V tomto prípade sa môže stať, že vám budú telefonovať aj z telefónneho čísla niekoho, koho máte uloženého v telefóne. Daný človek o tom však ani nevie.
Čo robiť, ak vám niekto telefonuje?
Polícia v tomto prípade radí hovor okamžite zložiť a s podvodníkmi nijakým spôsobom nekomunikovať. “Osobám na druhej strane neposkytujte žiadne osobné údaje,” uvádza polícia a dodáva, že ak vám z rovnakého čísla volajú viackrát, zablokujte si ho. Telefónne číslo môžete zdieľať pod príspevkom na facebookovej stránke polície Hoaxy a podvody – Polícia SR a upozorniť tak ostatných občanov Slovenskej republiky.
Ak sa náhodou stanete obeťou akéhokoľvek podvodného telefonátu, okamžite kontaktujte políciu.
(ZL)
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.