Polícia v roku 2021 odpovedala na viac ako 9000 správ a vyvrátila 189 hoaxov

Polícia SR zverejnila Správu policajného zboru o dezinformáciách za rok 2021. V nej prezradila počty a témy zdieľaných hoaxov a tiež poukázala na úmrtia s nimi spojené. Zároveň sa v nej dočítate aj to, čo považuje polícia za hlavné motívy šírenia dezinformácií.
Celú správu polícia započala štatistikami ich stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR. Stránku označili za najsledovanejšiu stránku na Slovensku zameranú na dezinformácie, čoho dôkazom je viac ako 122 000 sledovateľov. Zároveň poukázali na to, že stránka má vďaka súkromným správam priamy kontakt s verejnosťou.
Na svojej špecializovanej stránke polícia vyvrátila spolu 189 hoaxov, z toho 151 z nich sa týkalo pandémie. Hlavnou dezinformáciou je podľa správy už druhý rok po sebe ochorenie Covid-19. Intenzita ich šírenia sa zvýšila najmä na jar a na jeseň 2021, teda počas druhej a tretej vlny pandémie. Pokojnejšie bolo letné obdobie.
Jedným z hlavných zdrojov získavania informácií o dezinformáciách boli sledovatelia facebookovej stránky, ktorí políciu kontaktovali prostredníctvom súkromných správ. Policajný zbor vďaka tomu v minulom roku vybavil viac ako 9 000 súkromných správ doručených od občanov. “Vďaka priamym odpovediam občanom Policajný zbor edukatívne vplýval na verejnosť v oblasti dezinformácií a mnohým ďalším včasným varovaním zachránil tisíce eur pred online podvodníkmi,” uvádza správa.
Nástrojom na retrospektívne šírenie hoaxov sa stala stránka “Dnes hoax, zajtra pravda”. Policajný zbor v tejto súvislosti upozornil, že “legislatívny rámec poskytujúci možnosti pre orgány činné v trestnom konaní vo vzťahu k primárnym tvorcom dezinformácií, nie šíriteľom, ktorí tejto dezinformácii úprimne uverili, nie je v podmienkach Slovenskej republiky ešte zakotvený,” museli na boj proti dezinformáciám využívať najmä efektívnu a strategickú komunikáciu založenú na transparentnosti.
Sila dezinformácií sa potvrdila z viacerých hľadísk. Výrazne sa ukázala nielen na miere zaočkovanosti krajiny, ale tiež na prípadoch, kedy situácia vyústila do verbálnych a fyzických útokov voči radovým predstaviteľom štátnych inštitúcií ako sú napríklad zdravotníci, policajti či dokonca očkovacie tímy.
Pokračovanie na ďalšej strane.
Odporúčané články

Polícia sa obracia na verejnosť so žiadosťou o pomoc pri pátraní po nezvestnom Marcelovi Mohňackom, 45-ročnom mužovi z Košíc, ktorého nezvestnosť bola vyhlásená 25. marca 2025.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.

Na Watsonovej ulici budú v rámci reklamačného konania opravovať výškové nerovnosti, vodiči sa musia pripraviť na obmedzenia. Ako informovalo mesto Košice, ide o nerovnosti, ktoré sa nachádzajú pri dvoch uličných vpustiach v blízkosti Štadióna.