Poľsko vyhlásilo na východe krajiny núdzový stav

Poľsko vyhlásilo v prihraničnej oblasti s Bieloruskom núdzový stav na území šiestich okresov Podleského vojvodstva (okresy Sejny, Augustów, Sokołów, Białystok, Hajnówka, Siemiatycze) a v dvoch okresoch Lublinského vojvodstva (okresy Biała Podlaska a Włodawa). Dôsledkom núdzového stavu je obmedzenie niektorých aktivít v daných regiónoch. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR o tom informuje na svojej webovej stránke.
Obmedzenia sa týkajú zákazu pobytu, zákazu organizovania a zúčastňovania sa na verejných zhromaždeniach, povinnosti nosiť so sebou doklad totožnosti a zákaz fotiť a inak zaznamenávať vzhľad miest, oblastí a objektov súvisiacich s hraničnou infraštruktúrou. Obmedzený je tiež prístup k informáciám o činnostiach vykonávaných v súvislosti s ochranou hraníc a predchádzaní nelegálnej migrácie.
Veľvyslanectvo SR vo Varšave preto občanom Slovenska odporúča, aby v prípade kontaktu s príslušníkmi bezpečnostných zložiek (pohraničná stráž, polícia, ozbrojené sily) zvýšili opatrnosť a riadili sa ich pokynmi.
(SITA, jme;DSe)
Odporúčané články

V Michalovciach sa včera odohrala situácia, pri ktorej rýchla reakcia polície pomohla tehotnej žene v ohrození.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.

Kraje východného Slovenska vykazujú dlhodobo najnižšiu mieru zaočkovanosti proti ľudskému papilomavírusu (HPV), ktorý spôsobuje viaceré typy rakovín. Odborníci upozorňujú, že práve očkovanie predstavuje účinnú formu prevencie, pričom vakcína je v plnej miere hradená zdravotnými poisťovňami pre deti vo veku 12 až 14 rokov.