Porušenie medzinárodných sankcii by malo byť zahrnuté v Trestnom zákone
Slovensko by malo zaviesť trestnoprávny postih porušovania alebo obchádzania medzinárodných sankcií, a to úpravou v Trestnom zákone, vrátane sankcie umožňujúcej postihnutie majetku páchateľa.
Konštatuje to Návrh zmien vo vykonávaní medzinárodných sankcií v SR, ktorý dnes schválila vláda. Podľa návrhu by prípady porušenia sankcií mali vyšetrovať orgány Policajného zboru, rovnako ako Kriminálny úrad finančnej správy.
„Reštriktívne opatrenia Európskej únie, resp. medzinárodné sankcie vydané orgánmi Organizácie Spojených národov, ako aj prípadné medzinárodné sankcie prijaté SR by mali byť vykonávané efektívne, a pre prípady ich obchádzania alebo porušovania by mali existovať mechanizmy dostatočne odradzujúce od takéhoto konania,” uvádza sa v dokumente z diele rezortu spravodlivosti. Zároveň sa materiál odvoláva na analýzu organizácie Eurojust, ktorá porovnávala právne úpravy 27 členských štátov EÚ a šiestich štátov so štatútom pozorovateľa v Európskej sieti pre vyšetrovanie a stíhanie genocídy a zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov. „Z analýzy vyplynulo, že v rámci porovnávaných 33 štátov nemalo priamy trestnoprávny postih porušovania alebo obchádzania medzinárodných sankcií iba Slovenská republika a Španielsko,” zdôraznil dokument.
Okrem zavedenia trestnoprávneho postihu materiál odporúča sprísniť aj postihy za porušenie a obchádzanie medzinárodných sankcií v správnom konaní (priestupky, iné správne delikty), ktoré by sa mali naďalej uplatňovať pre menej závažné prípady porušení medzinárodných sankcií. „Porušením medzinárodnej sankcie by malo byť aj nedodržanie notifikačných povinností, napríklad neoznámenie majetku, ktorý podlieha zaisteniu na základe medzinárodnej sankcie,” konštatuje dokument.
Pokiaľ ide o zaraďovanie a vyraďovanie osôb do/zo sankčných zoznamov, takéto zásahy by podľa návrhu mali byť možné len na základe predvídateľných a taxatívne vymedzených dôvodov v zákone, v súlade s medzinárodnými záväzkami SR a jej zahraničnopolitickými a bezpečnostnými záujmami. Materiál zároveň odporúča prehodnotiť existujúce postupy zmien sankčných zoznamov a prijímania nových sankcií, aby mohli zástupcovia SR prijímať informované rozhodnutia tak na slovenskej , ako aj európskej a medzinárodnej úrovni, s využitím vecných vstupov od všetkých dotknutých orgánov. „Existencia autonómneho slovenského sankčného režimu by mala zostať zachovaná jednak z dôvodu schopnosti plnenia medzinárodných záväzkov SR, ale aj ako nástroja zahraničnej a bezpečnostnej politiky SR,” dodal dokument.
Zdroj: SITA, sa, mt
Odporúčané články
Do redakcie sme dostali anonymý tip od našej čitateľky, ktorá nás upozornila na znepokojujúcu situáciu v jednom z košických hotelov.
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.