Porušenie medzinárodných sankcii by malo byť zahrnuté v Trestnom zákone
Slovensko by malo zaviesť trestnoprávny postih porušovania alebo obchádzania medzinárodných sankcií, a to úpravou v Trestnom zákone, vrátane sankcie umožňujúcej postihnutie majetku páchateľa.
Konštatuje to Návrh zmien vo vykonávaní medzinárodných sankcií v SR, ktorý dnes schválila vláda. Podľa návrhu by prípady porušenia sankcií mali vyšetrovať orgány Policajného zboru, rovnako ako Kriminálny úrad finančnej správy.
„Reštriktívne opatrenia Európskej únie, resp. medzinárodné sankcie vydané orgánmi Organizácie Spojených národov, ako aj prípadné medzinárodné sankcie prijaté SR by mali byť vykonávané efektívne, a pre prípady ich obchádzania alebo porušovania by mali existovať mechanizmy dostatočne odradzujúce od takéhoto konania,” uvádza sa v dokumente z diele rezortu spravodlivosti. Zároveň sa materiál odvoláva na analýzu organizácie Eurojust, ktorá porovnávala právne úpravy 27 členských štátov EÚ a šiestich štátov so štatútom pozorovateľa v Európskej sieti pre vyšetrovanie a stíhanie genocídy a zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov. „Z analýzy vyplynulo, že v rámci porovnávaných 33 štátov nemalo priamy trestnoprávny postih porušovania alebo obchádzania medzinárodných sankcií iba Slovenská republika a Španielsko,” zdôraznil dokument.
Okrem zavedenia trestnoprávneho postihu materiál odporúča sprísniť aj postihy za porušenie a obchádzanie medzinárodných sankcií v správnom konaní (priestupky, iné správne delikty), ktoré by sa mali naďalej uplatňovať pre menej závažné prípady porušení medzinárodných sankcií. „Porušením medzinárodnej sankcie by malo byť aj nedodržanie notifikačných povinností, napríklad neoznámenie majetku, ktorý podlieha zaisteniu na základe medzinárodnej sankcie,” konštatuje dokument.
Pokiaľ ide o zaraďovanie a vyraďovanie osôb do/zo sankčných zoznamov, takéto zásahy by podľa návrhu mali byť možné len na základe predvídateľných a taxatívne vymedzených dôvodov v zákone, v súlade s medzinárodnými záväzkami SR a jej zahraničnopolitickými a bezpečnostnými záujmami. Materiál zároveň odporúča prehodnotiť existujúce postupy zmien sankčných zoznamov a prijímania nových sankcií, aby mohli zástupcovia SR prijímať informované rozhodnutia tak na slovenskej , ako aj európskej a medzinárodnej úrovni, s využitím vecných vstupov od všetkých dotknutých orgánov. „Existencia autonómneho slovenského sankčného režimu by mala zostať zachovaná jednak z dôvodu schopnosti plnenia medzinárodných záväzkov SR, ale aj ako nástroja zahraničnej a bezpečnostnej politiky SR,” dodal dokument.
Zdroj: SITA, sa, mt
Odporúčané články
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.
Donald Trump v príhovore oslovil svojich podporovateľov s posolstvom, ktoré má predznamenať začiatok nového obdobia pre Spojené štáty americké. Podľa aktuálnych informácií má Trump získaných 267 elektorálnych hlasov, zatiaľ čo jeho konkurentka z Demokratickej strany Kamala Harrisová disponuje 224 hlasmi. Kandidát, ktorý získa aspoň 270 hlasov zo Zboru voliteľov, sa stáva víťazom volieb.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.