Postavenie profesionálnych náhradných rodičov má byť podľa návrhu zákona motivujúce
Upraviť právne vzťahy pri vykonávaní práce profesionálneho náhradného rodiča tak, aby zohľadňovali špecifiká výkonu tejto práce, má návrh zákona, ktorý dnes schválila vláda. Táto norma má utvoriť podmienky, ktoré budú motivovať k zotrvaniu v práci profesionálnych náhradných rodičov a zároveň oslovia ďalších záujemcov.
„Súčasné postavenie profesionálneho náhradného rodiča ako takzvaného domáckeho zamestnanca podľa Zákonníka práce je neudržateľné. Spôsobuje problémy samotným zamestnancom, ako aj zamestnávateľom, nakoľko nezohľadňuje špecifický nepretržitý výkon zamestnania v priamom kontakte s dieťaťom, respektíve v prospech dieťaťa,“ uviedol rezort práce, sociálnych vecí a rodiny. V spolupráci s profesionálnymi náhradnými rodičmi a centrami sa stanovili základné problematické okruhy. Ide napríklad o miesto výkonu práce, pracovný čas, prestávky a doby odpočinku, služobné cesty, dovolenky či odmeňovanie.
Rozsah a charakter potrebných zmien neumožňuje podľa rezortu práce problémy riešiť priamo v Zákonníku práce, a preto navrhuje, aby sa určité otázky pracovnoprávnych vzťahov profesionálnych náhradných rodičov riešili osobitnou právnou úpravou odchylne od Zákonníka práce.
Profesionálna náhradná rodina je organizačná súčasť zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately – centra pre deti a rodiny. Špecifikum tejto organizačnej súčasti je, že profesionálni náhradní rodičia – zamestnanci centra, zabezpečujú starostlivosť o určený počet detí vo svojom vlastnom domácom prostredí. Na Slovensku je v centrách viac ako 700 takýchto organizačných súčastí a zabezpečuje sa v nich starostlivosť o približne 1 400 detí.
Zdroj: (SITA, kh;mt;isu),
Odporúčané články
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.