Postavenie profesionálnych náhradných rodičov má byť podľa návrhu zákona motivujúce
Upraviť právne vzťahy pri vykonávaní práce profesionálneho náhradného rodiča tak, aby zohľadňovali špecifiká výkonu tejto práce, má návrh zákona, ktorý dnes schválila vláda. Táto norma má utvoriť podmienky, ktoré budú motivovať k zotrvaniu v práci profesionálnych náhradných rodičov a zároveň oslovia ďalších záujemcov.
„Súčasné postavenie profesionálneho náhradného rodiča ako takzvaného domáckeho zamestnanca podľa Zákonníka práce je neudržateľné. Spôsobuje problémy samotným zamestnancom, ako aj zamestnávateľom, nakoľko nezohľadňuje špecifický nepretržitý výkon zamestnania v priamom kontakte s dieťaťom, respektíve v prospech dieťaťa,“ uviedol rezort práce, sociálnych vecí a rodiny. V spolupráci s profesionálnymi náhradnými rodičmi a centrami sa stanovili základné problematické okruhy. Ide napríklad o miesto výkonu práce, pracovný čas, prestávky a doby odpočinku, služobné cesty, dovolenky či odmeňovanie.
Rozsah a charakter potrebných zmien neumožňuje podľa rezortu práce problémy riešiť priamo v Zákonníku práce, a preto navrhuje, aby sa určité otázky pracovnoprávnych vzťahov profesionálnych náhradných rodičov riešili osobitnou právnou úpravou odchylne od Zákonníka práce.
Profesionálna náhradná rodina je organizačná súčasť zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately – centra pre deti a rodiny. Špecifikum tejto organizačnej súčasti je, že profesionálni náhradní rodičia – zamestnanci centra, zabezpečujú starostlivosť o určený počet detí vo svojom vlastnom domácom prostredí. Na Slovensku je v centrách viac ako 700 takýchto organizačných súčastí a zabezpečuje sa v nich starostlivosť o približne 1 400 detí.
Zdroj: (SITA, kh;mt;isu),
Odporúčané články
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.