POVINNÉ OČKOVANIE: Aké názory zastávajú v parlamente?
Otázka povinného očkovania je už takmer pravidelnou témou. Politici sa pri nej však stále nedokážu zhodnúť na jednotnom názore.
“Každý hľadá argumenty na jednej strane, na druhej strane,” skonštatoval Ladislav Kamenický. Týmto vyjadrením by sa dala opísať aj súčasná situácia v parlamente.
Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina) nepodporuje povinné očkovanie proti COVID-19 v zariadeniach sociálnych služieb. Uviedol to pred stredajším rokovaním vlády. „Najmä starší ľudia, ktorí tvoria väčšinu klientov zariadení sociálnych služieb, sú konzervatívnejší, majú aj nejaké zdravotné indikácie a z nových vakcín môžu mať obavy,” povedal. Zamestnancom zariadení sa však podľa ministra práce podarilo presvedčiť klientov, aby sa očkovali, keďže zaočkovaných je podľa ministra 80 percent klientov týchto zariadení. Upozornil na to, že klienti zariadení sociálnych služieb sú povinne očkovaní proti sezónnej chrípke.
Viac ako dva týždne, podľa ministra práce a sociálnych vecí, krivka pozitívnych ľudí v zariadeniach klesá. „V porovnaní s jarnou vlnou máme približne tretinu zariadení, ktoré musia byť aspoň čiastočne v karanténe a približne štvrtinu pozitívnych ľudí,” dodal Krajniak. Podľa neho preto v zariadeniach sociálnych služieb netreba prijímať žiadne dodatočné opatrenia.
Veronika Remišová (Za ľudí) vyzvala prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby podporila zavedenie povinného očkovania proti koronavírusu, keďže neustále lockdowny podľa nej nie sú riešením. „Tak ako očkovanie porazilo mnohé choroby v minulosti, tak jediná cesta von z pandémie je dosiahnuť kritickú masu zaočkovanosti aj na Slovensku,“ vyjadrila sa Remišová.
Bývalý premiér Pellegrini za stranu Hlas uviedol, že očkovanie musí ostať na dobrovoľníckej báze. „Ak vláda za trištvrte roka nedokázala viac ako polovicu slovenských občanov presvedčiť o prínosoch očkovania, nemôže ich teraz hnať do očkovacích centier hrozbami a vyhrážkami,“ dodal.
Ladislav Kamenický (SMER – SD) sa v nedeľnom (5. 12.) vysielaní relácie Na telo vyjadril k nepriaznivým účinkom vakcín. Do relácie si so sebou priniesol aj oficiálnu tabuľku WHO, ktorá ukazuje počet nahlásených negatívnych účinkov spojených s vakcínami proti koronavírusu. Tento počet podľa tabuľky dosahuje takmer 2 500 000 prípadov. Toto číslo porovnal s očkovaním proti rubeole, kde nepriaznivé účinky predstavuje za 60 rokov len 2 600 prípadov. Poukázal aj na to, že hoci Portugalsko hlási jednu z najvyšších zaočkovaností, znova zavádza prísne protipandemické opatrenia. “Ak by bolo pravdou to, že očkovaní sú zdraví a nikto žiaden problém nespôsobuje, tak prečo by sa to dialo?” dodal Kamenický.
Zdroj: (SITA, su;kh, sa;ta DK)
Odporúčané články
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.