Pozor na lavíny! Horskí záchranári apelujú na turistov
Horskí záchranári apelujú na turistov, aby nepodceňovali denné výstrahy vydávané Strediskom lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. Stredisko v zimnej sezóne každodenne vydáva lavínový bulletin, ktorý sa venuje aktuálnej lavínovej situácii. Nárast lavínového nebezpečenstva úzko súvisí s prudkými zmenami počasia.

Ohrozenosť svahov súvisí napríklad s činnosťou vetra, ktorý dokáže prenášať veľké množstvo snehu a vytvárať nebezpečné útvary, ako napríklad snehové dosky a vankúše. Situácia však môže byť každý deň iná, niekedy má na lavínovú situáciu oveľa väčší vplyv priame slnečné žiarenie, hlavne v jarnom období. Vo všeobecnosti sa stáva najviac lavínových nehôd na svahoch so sklonom 35 až 40 stupňov.
Po strhnutí lavínou nie je veľa možností, pretože lavína je zvyčajne veľmi rýchla a zriedkakedy je dostatok času na reakciu. Horskí záchranári radia zasiahnutým po strhnutí lavínou snažiť sa zachytiť napríklad o okolité skaly alebo stromy. V prípade, ak ich už lavína unáša, pokúsiť sa pohybom svojho tela dostať na jej povrch. „Tu sa môžeme pokúsiť o pohyb, akoby sme v nej plávali,“ priblížili záchranári. V ďalšej fáze, keď lavína spomaľuje, je potrebné chrániť si hlavu a vytvoriť si priestor na dýchanie.
Prípadní svedkovia strhnutia osoby lavínou by si mali zapamätať miesto, kedy ešte strhnutého naposledy videli a snažiť sa premietnuť si dráhu, kam ho pravdepodobne lavína odniesla. V závislosti od počtu ľudí, ktorí sú k dispozícii na záchranu, si potom členovia HZS rozdelia úlohy. Dôležité je zavolať tiesňovú linku HZS 18 300 a čo najrýchlejšie pristúpiť k vyhľadávaniu, vykopaniu a následnému ošetreniu postihnutého. Vyhľadávanie a záchranu v lavíne podľa horských záchranárov výrazne uľahčuje kompletná lavínová výbava. „Bez nej je záchrana v lavíne často nemožná. Lavínová výbava sa skladá z lavínového vyhľadávača, lavínovej sondy a lavínovej lopatky,“ upozorňuje HZS.
V stredu 11. januára Horská záchranná služba zasahovala v Nízkych Tatrách, kde dve lavíny strhli dvoch lyžiarov. V centrálnom žľabe Chopku došlo k pádu lavíny, ktorá strhla 36-ročného lyžiara. Druhý lyžiar, ktorý išiel za ním, zlyžoval bezpečne k nemu a do príchodu horských záchranárov zahájil kamarátsku pomoc. Následne spadla v Meteorologickom žľabe druhá lavína, ktorá do Lukového kotla strhla ďalšieho lyžiara a zastavila sa v blízkosti prvého čiastočne zasypaného muža. Ten bol letecky transportovaný do nemocnice. V rovnaký deň HZS zasahovala aj v Západných Tatrách v Madajovom žľabe, kde dvaja lyžiari odtrhli doskovú lavínu pri výstupe na lyžiach. Obaja ale včas aktivovali lavínový batoh a zostali na povrchu lavíny. Jeden muž bol bez zranení, druhý mal po páde v lavíne poranené rameno. Pomoc medzi prvými poskytla lyžiarom horská skupina príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia OS SR, ktorá sa v okamihu pádu lavíny nachádzala v lokalite. Zranený lyžiar bol letecky transportovaný do nemocnice.
Zdroj: SITA, mt, ju
Odporúčané články

Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice ako prvá na Slovensku zaviedla modernú a mimoriadne šetrnú metódu liečby myómov a adenomyózy pomocou rádiofrekvenčnej ablácie. Gynekologicko–pôrodnícke oddelenie sa vďaka tomu stalo prvým certifikovaným pracoviskom tohto typu nielen na Slovensku, ale aj v rámci krajín V4, a zároveň školiacim centrom pre ďalších odborníkov.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje cestujúcich na dočasnú výluku električkovej dopravy v mestskej časti Košice – Barca. Dôvodom je oprava električkovej trate v úseku medzi zastávkami VSS, križovatka a Socha Jána Pavla II.

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s rezortom vnútra a Univerzitnou nemocnicou – Nemocnica svätého Michala pripravili návrh na zaradenie tejto nemocnice medzi priamo určených prijímateľov financovania z Plánu obnovy a odolnosti.