Prameň na KVP chcú využiť na zavlažovanie
Mestská časť KVP zafinancuje hydrogeologický prieskum prameňa, ktorý vyviera pod mostom na Moskovskej triede.
Poslanci mestskej časti kvôli tomu schválili zmenu rozpočtu, v ktorej vyčlenili naň tritisíc eur. Zámerom samosprávy je prameň, ktorý roky bez osohu vyviera do kanalizácie, ekologicky zužitkovať.
Spôsob, ako to urobiť, vyplynie z odbornej štúdie. „Cieľom je urobiť prepadové jazierka, na konci ktorých by bola podzemná niekoľkokubíková nádrž. Slúžila by na retenciu tejto vody, ktorá by sa využila pri zalievaní stromov a kríkov na KVP. Okrem iného by sme týmto opatrením skrášlili aj samotné prostredie,“ uviedla hovorkyňa mestskej časti Ivana Padová.
[ad][/ad]Na výstavbu nádrže by chceli využiť prostriedky z externých zdrojov, na čo je potrebná projektová dokumentácia s hydrogeologickým prieskumom a výškovým zameraním celého priestoru.
„Potom sa môžeme uchádzať o nejaký grant. Ako to bude konkrétne vyzerať, uvidíme podľa skutkových okolností a vyhlásených výziev,“ uviedla Padová.
Ochrana školákov
Rovnakú sumu ako na prieskum prameňa poslanci odklepli aj na spracovanie projektovej dokumentácie, ktorá má zvýšiť bezpečnosť pri základných školách. Mestská časť tým reaguje na zložitú dopravnú situáciu pred vstupom do školských budov.
„Niektorí rodičia vozia deti priamo až k dverám a vznikajú rôzne kolízne situácie. Nie sú tam vytýčené chodníky a deti sú vystavované nebezpečenstvu stretu s automobilom. Situáciu sme sa rozhodli riešiť dopravno-bezpečnostným projektom, ktorý bude vytvorený ešte do konca tohto roka,“ dodala hovorkyňa.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Robíme všetko pre obyvateľov mesta! Tak znelo jedno z hesiel predvolebnej kampane… Dnes už je jasné, že to asi pravdou nebude a mesto robí všetko pre to, aby vybralo viac peňazí od občanov.
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) oznámil, že v súvislosti s opakovanými negatívnymi skúsenosťami s poškodzovaním predajných automatov cestovných lístkov petardami budú tieto zariadenia počas Silvestra mimo prevádzky.
Právo na prístup k pitnej vode je základným ľudským právom, ale z hľadiska ekonomickej racionality je súčasný model neudržateľný. Tak, ako je nastavené vodárenstvo dnes, je totiž naprogramované na problémy. Podstatou reformy by malo byť, aby sa na vodárenské spoločnosti pozeralo ako na akciové spoločnosti, teda ich regulácia by bola nastavená tak, aby boli schopné samofinancovania. Okrem toho si štát musí začať plniť svoje základné povinnosti. Povedal to prezident Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Alexej Beljajev na valnom zhromaždení Klubu akcionárov VVS.