08.04.21

Predobjednávať vakcíny proti chrípke je možné len do konca apríla

Predobjednávať vakcíny proti chrípke je možné len do konca apríla. Upozorňujú na to odborníci, podľa ktorých môže predobjednávkový systém pomôcť predísť situácii z roku 2020. Vlani totiž Slovensko zaznamenalo zvýšený záujem verejnosti o očkovanie proti chrípke, no prekážkou bol nedostatok vakcín. Lekárnici aj výrobcovia vakcín upozorňujú, že je potrebné zabezpečiť dostatočné kapacity pre každého, kto bude mať o vakcínu záujem. Všeobecní lekári a zdravotnícke zariadenia tak môžu urobiť prostredníctvom lekární iba do 30. apríla.

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac

Očkovacie látky sa každoročne menia v závislosti od aktuálne rozšírených chrípkových kmeňov a ich výroba je zložitým procesom. „Predobjednávky v lekárňach reflektujú záujem pacientov o očkovanie. Lekári a zdravotnícke zariadenia avizujú lekárňam predpokladaný počet vakcín pre svojich pacientov a zamestnancov, a to rozhodne o množstve vakcín dovezených na Slovensko,“ uviedol prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. Ako doplnil, vzhľadom na charakter výroby vakcín je navýšenie objednávok oproti minulým obdobiam možné len v čase predobjednávok, nie v čase rozbehnutej očkovacej sezóny.

reklamná správa

Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť SLS (SEVS SLS) zároveň upozornila všeobecných lekárov, lekárnikov aj zdravotnícke zariadenia, že počas pandémie COVID-19 ostáva v úzadí chrípka a jej riziká. Na Slovensku sa v období chrípkovej sezóny zaznamenáva priemerne 816 úmrtí ročne, ktoré sa dajú pripísať chrípke. Z nich viac ako polovica sú úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia v priamej súvislosti s ochorením na chrípku.

reklamná správa

(SITA, bh, qq;mhu, foto: weboviny/sita/ilustračné)

Čítajte viac: ockovanie chripka

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím