Premnožené bzdochy opäť po roku trápia Košičanov
Tak ako aj v lete 2020, aj tento rok sú premnožené bzdochy veľkým problémom. Ľudia ich majú na oblečení a zanechávajú stopy po uštipnutí. Podarilo sa nám skontaktovať s pánom docentom Andrejom Mockom z Ústavu biologických a ekologických vied na UPJŠ a s pánom doktorom Martinom Suvákom, ktorý pracuje v Botanickej záhrade UPJŠ na oddelení zoológie a ochrane rastlín. Poskytli nám informácie o danom druhu bzdochy, či je nebezpečná a ako s ňou bojovať.
O aký druh bzdochy sa jedná?
“Je to sietnička dubová (Corythucha arcuata), druh bzdochy pochádzajúci zo Severnej Ameriky. Od roku 2000 je registrovaná v Európe, na Slovensku bola pozorovaná od roku 2018. Existuje niekoľko podobných druhov, najmä sietnička platanová, Corythucha ciliata, ale tá dubová je momentálne najnápadnejšia vďaka svojím počtom.” informoval M. Suvák. Je to malá bzdocha vo veľkosti cca 3 mm s priesvitnými krídlami. Na spodnej strane listov žijú nymphy, ktoré sú čierne. Miestom poškodenia sú listy. “Vyciciava listy niektorých rastlín, najmä dubov.” dodal A. Mock.
Je nebezpečná?
“Pre človeka nie sú tieto bzdochy nebezpečné, ojedinele môžu „poštípať“, ale je to len malá nepríjemnosť. Sú to škodcovia hlavne na duboch, kde sú v tomto roku veľmi početné. Stačí sa pozrieť na spodnú stranu listov dubov a tam nájdete rôzne štádiá tejto bzdochy, čierne výlučky a stopy po cicaní vedúce až k žltnutiu listov. Košice sú obklopené dubovými lesmi, v parkoch sú tiež duby, prípadne iné vhodné dreviny, takže ľudia sa s nimi stretnú častejšie.” povedal M. Suvák. “V domácnostiach by s týmto druhom problém nemal byť, zdržuje sa na vegetácii, hoci nálety napr. na svetlo sú možné.” informoval A. Mock.
Ako s nimi bojovať? Je možná prevencia?
“V domácnosti možno použiť sieťky na oknách, prípadne bežné spreje proti hmyzu, ak by to niekomu veľmi vadilo. Ale je to len dočasná záležitosť, väčšinou nie sú potrebné žiadne opatrenia.” navrhol ako možné riešenie M. Suvák.
Podľa stránky skodcoviadrevin.sk, ktorú nám odporučil pán docent A. Mock, je najoptimálnejší spôsob obrany aplikácia insekticídov. Leteckým alebo pozemným insekticídnym prípravkom sa odporúča vykonať v prehustených mladých porastoch z prirodzeného zmladenia až po prerezávke, prípadne po odstránení najviac postihnutých jedincov. Odporúčajú sa dva termíny aplikácie, jarný a jesenný.
Zdroj: (Daša Popovičová, skodcoviadrevin.sk)
Odporúčané články
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.