Prenajímate si byt? Na TOTO si dajte veľký POZOR

Facebooková stránka Polície Slovenskej republiky “Hoaxy a podvody – Polícia SR” sa už dlhodobo venuje dezinformáciám, na ktoré upozorňuje občanov Slovenskej republiky. Pre veľké množstvo správ od ľudí, ktorí mali skúsenosti s podvodníkmi a nebezpečenstvá, ktoré na internete pribúdajú, sa rozhodli vytvoriť pravidelnú rubriku “podvod na utorok”. V rámci tejto rubriky bude polícia upozorňovať na aktuálne podvody, ktorými sa podvodníci snažia ľudí oklamať.
“Spoločným menovateľom väčšiny podvodov je získať od vás peniaze čo najrafinovanejším spôsobom. Ani tento prípad nie je výnimkou. Mnoho z vás si ubytovanie hľadá v rôznych skupinách na Facebooku a môže sa stať, že prenajímateľ od vás bude vyžadovať peniaze ešte predtým, než sa nasťahujete,” uviedla Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti Facebook.
Aj napriek tomu, že na tom nie je nič zvláštne a depozit je ako rezerva pred prípadnými škodami bežná a stretáva sa s ňou väčšina nájomníkov, ľudia by si mali dávať pozor. Problém v prípade depozitu nastáva vtedy, ak od vás podvodník žiada uhradiť platbu ešte pred tým, ako v rukách držíte podpísanú zmluvu. Podvodníci si v týchto prípadoch sťahujú fotografie bytov, ktoré nevlastnia z internetu a tvária sa, že sú ich prenajímatelia. Pod zámienkou platby za depozit bytu od vás títo podvodníci vylákajú nemalé finančné prostriedky.
Ako môžete rozpoznať podvodný depozit?
Podvodník, ktorý sa vám snaží prenajať byt, sa tvári, že je o ten konkrétny byt veľký záujem. Bude vám tvrdiť, že pokiaľ okamžite nezaplatíte, môže sa vám stať, že si ho prenajme rýchlo niekto iný. “Platbu urguje raketovým spôsobom – až tak, že vám ani len nepošle zmluvu, ktorú by ste si mohli skontrolovať,” upozorňuje polícia. Aj napriek tomu, že ponuka bytu vyzerá mimoriadne lukratívne, nemali by ste konať bezhlavo.
Ak sa rozhodnete niekomu uhradiť depozit, vyžiadajte si najskôr zmluvu. Najideálnejšie je si najskôr dohodnúť obhliadku bytu. Na základe toho zistíte, či ide o dôveryhodnú osobu, ale aj to, či daný byt skutočne existuje.
Ak si vyberiete byt, do ktorého by ste sa chceli nasťahovať, pred zaplatením nájomného alebo depozitu za byt si najskôr vyžiadajte zmluvu, ktorú si poriadne preštudujte. Každý z nás sa už stretol s malými písmenkami pod čiarou, a preto je v takom prípade vhodné dať zmluvu skontrolovať aj právnikom.
“V žiadnom prípade však neuhrádzajte platby za niečo, čo vám nikto negarantuje,” upozorňuje polícia na sociálnej sieti. Ak sa však stane, že platbu uhradíte a stanete sa obeťou trestného činu, je potrebné to nahlásiť na polícii.
(ZL)
Odporúčané články

Prezidentka Zuzana Čaputová podaním žaloby na predsedu strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica žiada o poskytnutie súdnej ochrany pred pokračovaním v šírení jeho klamlivých tvrdení.

Práce na Spievajúcej fontáne pokračujú podľa plánov a obľúbená fontána by mala byť dostupná pre širokú verejnosť už čoskoro. O postupe rekonštrukcie informuje Správa mestskej zelene v Košiciach.

Na traťovom úseku ruší Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) medzi Košicami a Kysakom dvadsať vybraných osobných vlakov. Zdôvodnila to v pondelok pokračovaním modernizácie železničnej stanice v Košiciach, ktorú realizujú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) ako manažér infraštruktúry.