Prevencia proti extrémizmu by mala začínať už v školách, tvrdí exminister školstva
Prevencia proti extrémizmu by mala začínať už v školách. Myslí si to exminister školstva Branislav Gröhling (SaS), podľa ktorého by rezort školstva mohol urobiť okamžité kroky, v kontexte tragédií posledných týždňov, no zatiaľ neurobil nič. Ešte v časoch, keď rezort viedol Gröhling, navrhli systém podporných opatrení, ktoré zahŕňali napríklad prevenciu pred extrémizmom, radikalizáciou násilím či šikanou. Zároveň obsahoval i metódy, ako podporiť žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo s nadaním. Na aplikáciu takýchto opatrení by ale bolo potrebné personálne podporiť školy a s tým podľa bývalého ministra školstva rozpočet nepočíta. Strana SaS to uviedla v tlačovej správe.
Ministerstvo pod Gröhlingovým vedením pripravilo aj Katalóg podporných opatrení, ktorý sa venoval i prevencii extrémizmu. Podpora pre žiakov sa mala deliť na všeobecnú, cielenú a špecifickú. V rámci všeobecnej pomoci, ktorá by bola určená pre všetkých žiakov zahŕňal i prevenciu pred extrémizmom, násilím a šikanou. Gröhling však podotkol, že na presadzovanie takýchto opatrení je potrebný personál, napríklad asistenti či školskí psychológovia, avšak s tým rozpočet pre školstvo nepočíta.
Bývalý šéf rezortu školstva dodal, že ministerstvo môže vykonať i okamžité kroky na zlepšenie situácie. „Školy mohli dostať kompletný zoznam poradní a združení, ktoré robia vzdelávacie aktivity na prevenciu radikalizácie, násilia, šikany a rizikového správania. Zároveň je možné zozbierať príklady dobrej praxe zo samotných škôl: pravidlá fungovania, nastavenie školskej kultúry, vzdelávacie aktivity, ktoré je možné robiť na bežných hodinách a ktoré predchádzajú radikalizácii mládeže,” vysvetlil.
Zdroj: SITA, DSe, kl
Odporúčané články
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.
Vo štvrtok 7. novembra 2024 sa uzavrela tohtoročná sezóna v Komunitnej záhrade Denného centra na Laboreckej ulici v Košiciach. Nadšenci záhradníctva sa zhromaždili, aby vykonali posledné práce na zazimovanie záhrady.
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.