Prezidentke dal v spore s poslancom Blahom za pravdu aj odvolací súd
Krajský súd v Bratislave v júli potvrdil rozhodnutie Okresného súdu Bratislava I., ktorý v marci poslancovi Ľubošovi Blahovi (Smer-SD) nariadil zdržať sa zverejňovania a šírenia nepravdivých tvrdení o prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Ako informoval odbor komunikácie prezidentskej kancelárie, krajský súd v plnej miere súhlasil s odôvodnením vydaného neodkladného opatrenia a potvrdil, že v predmetných výrokoch poslanca Blahu absentuje vecná, racionálna argumentácia, prípadne akákoľvek snaha o vysvetlenie a preukázanie tvrdených skutočností. Poslanec na adresu hlavy štátu opakovane uviedol, že je vlastizradkyňou, agentkou cudzích mocností alebo, že má byť ovládaná Spojenými štátmi.
„Ani v politike nie je sloboda prejavu bezbrehá a nie je možné ňou prikrývať hrubé lži a urážky. Verím, že tento verdikt pomôže našej politickej kultúre a vezmú si ho za svoje všetci, pre ktorých sa osočovanie stalo bežným politickým nástrojom,” povedala Čaputová.
Zákaz šírenia nepreukázaných tvrdení podľa rozhodnutia súdu nie je obmedzený len na sociálne siete, ale na akékoľvek verejné vystúpenia alebo komunikáciu. Rozhodnutie podľa stanoviska prezidentskej kancelárie zároveň potvrdilo európsku judikatúru, podľa ktorej politici a verejne činné osoby síce musia akceptovať vyššiu mieru verejnej kritiky ako iní občania, ale aj v rámci politického súboja existujú isté hranice, ktoré pri nej nemožno prekročiť. Týmito hranicami sú napríklad bezdôvodné obviňovanie zo spáchania závažných trestných činov a samoúčelné urážky postavené na klamstvách.
Podľa zástupcu advokátskej kancelárie zastupujúcej prezidentku Taylor Wessing Jána Lazura slovenské súdy potvrdili, že spôsob, akým Ľuboš Blaha vykonával slobodu prejavu, nebol súčasťou legitímneho politického dialógu a protiprávne zasahoval do práv prezidentky. Doplnil, že rozhodnutie krajského súdu fakticky podporuje odôvodnenosť rozhodnutia prevádzkovateľa sociálnej siete Facebook trvalo zrušiť stránku Ľuboša Blahu.
Zdroj: (SITA, sa;DSe)
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.