Pri spomienke na okupáciu zasahovali policajti
AKTUALIZOVANÉ
Asi tristo Košičanov sa v utorok 21. augusta o 16. hodine stretlo neďaleko pamätníka obetiam okupácie v roku 1968. Bola to však už druhá pietna spomienka v tento deň a na tomto mieste.
„Som rada, že mesto Košice uznalo, že môj brat Miško bol významnou osobnosťou pre Košice a prevzalo do svojej správy jeho hrob. Ale neurobili to títo páni, ktorí tu boli o 15. hodine,“ uviedla Katarína Rubinová, sestra zosnulého Michala Hamráka, ktorého zastrelili práve 21. augusta 1968.
[ad][/ad]Na tabuli aj eštebák
Veľmi ju mrzelo, že na tabuli, ktorú osadilo mesto Košice, je na prvom mieste uvedený človek, ktorý bol spájaný s vtedajšou štátnou bezpečnosťou. „Prišla som skôr zo zvedavosti a začala som pískať. Prišli ku mne policajti a pýtali sa, či ma majú zatvoriť. Povedala som, že áno. Chcem, aby ste ma odviedli do väzenia. Jedna pani z ‚bieleho domu‘ povedala policajtom, aby tu zostali, aby sa tu neuskutočnila nejaká revolúcia…“ opísala situáciu K. Rubinová.
Sedem obetí
O 16. hodine začala spomienka pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku. Prítomní si vypočuli nielen sedem mien ľudí, ktorí zahynuli, ale dozvedeli sa aj o množstve ďalších, ktorí síce prežili, ale boli zranení. Pri tejto príležitosti pripravil výtvarník Peter Kalmus novú tabuľu s menami, kde prítomní položili kvety a zapálili sviečky. Bola položená na mieste, kde 16-ročný Michal dostal smrtiacu ranu priamo do srdca. Na zemi boli rozložené makety mŕtvych ľudí, ktoré znázorňovali všetkých sedem obetí okupácie v Košiciach.
[ad2][/ad2]Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz pravidelne, odkedy bola na Hlavnej inštalovaná nová pamätná tabuľa, prelepujú páskou meno Jána Bajtoša. Ten zomrel v chate v Kavečanoch v septembri 1968, kde ho zastrelil sovietsky dezertér, ktorý sa tam skrýval. Bajtoš bol povolaním kapitán komunistickej Štátnej bezpečnosti. Podľa výtvarníkov nie je priamou obeťou okupácie a medzi ľudí, ktorí zahynuli v košických uliciach pri prechode vojsk, nepatrí.
Foto: Veronika Janušková
[article slug=”misko-hamrak-zomrel-lebo-bol-dobre-vychovany”][/article]Čítajte aj:
- Stretnutie Dubčeka s Brežnevom tajne natočil Laco Šidelský
- Historici našli neznáme obete okupácie. Sú medzi nimi aj Košičania
- Aj v Košiciach si pripomenieme okupáciu 1968
- August 1968 nemal v Košiciach len hrdinské príbehy
[ad3][/ad3]
Odporúčané články
V Športovo-zábavnom areáli na Alejovej ulici sa opäť rozozvučali nadšené povzbudzovania a smiech seniorov. Tí si prišli užiť tradičné jesenné športové hry.
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.