Pri zrútení hotela využívaného na karanténu v Číne zahynuli štyria ľudia
AKTUALIZOVANÉ
Najmenej desať ľudí zahynulo a ďalších 23 zostáva nezvestných po tom, čo sa v sobotu (7. 3.) večer vo východočínskej provincii Fu-ťien náhle zrútil hotel využívaný na karanténu a lekárske pozorovanie osôb, ktoré prišli do styku s ľuďmi infikovanými novým druhom koronavírusu.
O najnovšej bilancii informovala v nedeľu (8. 3.) agentúra AP s odvolaním sa na oznámenie pekinského ministerstva pre zvládanie krízových situácií.
V troskách hotela v prímorskom meste Čchüan-čou zostalo pôvodne uviaznutých 71 ľudí. Z nich sa doteraz podarilo zachrániť 38 osôb. Väčšina z vyslobodených bola hospitalizovaná, niektorí z nich mali aj zranenia vážneho charakteru, spresnilo ministerstvo.
[ad][/ad]Príčina zatiaľ neznáma
Príčina pádu sedempodlažnej budovy je predmetom vyšetrovania – majiteľa hotela zadržala polícia, píše čínska tlačová agentúra Sinchua. Na záchranných prácach sa zúčastnilo vyše tisíc požiarnikov a sedem záchranárskych psov.
Budova bola postavená v roku 2013 a v júni 2018 otvorená ako hotel so 66 izbami s názvom Xinjia Express. Iba nedávno ju premenili na karanténne centrum pre osoby podozrivé z nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, približuje oficiálny čínsky denník Žen-min ž’-pao.
Čínske mestá izolujú
V hoteli bolo aktuálne na lekárske pozorovanie umiestnených dovedna 58 ľudí z epidémiou postihnutých oblastí. Čínske mestá v súčasnosti vo veľkej miere izolujú osoby pochádzajúce z provincie Chu-pej, kde je koronavírus najviac rozšírený, a dávajú ich do 14-dňovej karantény.
V čase zrútenia budovy sa v nej okrem pacientov a zamestnancov hotela nachádzali aj pracovníci z autoopravovne sídliacej v objekte, spresňuje AP.
Čína, kde sa nový druh koronavírusu objavil celosvetovo prvýkrát vlani v decembri, potvrdila zatiaľ viac než 80-tisíc prípadov jeho nákazy, čo je najväčší počet zo všetkých krajín sveta, približne 75 percent.
Zatiaľ na túto infekciu zomreli v krajine podľa najnovších údajov celkovo vyše tri tisícky ľudí. Väčšina ľudí ochorela na koronavírus vo Wu-chane, vnútrozemskom meste vzdialenom približne 670 kilometrov severozápadne od osemmiliónového veľkomesta Čchüan-čou.
Čítajte aj:
- Talianska vláda oznámila uzavretie Lombardska a ďalších oblastí
- V krajinách Európy stúpa počet nakazených koronavírusom nového typu
- Počet nakazených v Česku sa zvýšil na 21. Krajina sprísňuje opatrenia
- Výsledky testov na koronavírus sú pozitívne u ďalších dvoch Slovákov
(TASR)
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.