Pripomíname si 103. výročie úmrtia Milana Rastislava Štefánika. Jeho pamiatku si uctila aj prezidentka (FOTO)

Milan Rastislav Štefánik patrí medzi najvýraznejšie osobnosti slovenskej histórie. Bol diplomat, politik, štátnik, vojak, vedec, astronóm a cestovateľ a jeden zo zakladateľov spoločného štátu Čechov a Slovákov. Dnes (4. 5.) si pripomíname 103. výročie jeho tragickej smrti.
Významná osobnosť slovenských a českých dejín prišla o život 4. mája 1919 pri tragickej leteckej nehode pri pristávaní neďaleko Ivanky pri Dunaji. 4. máj sa na základe zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch z roku 1993, stal pamätným dňom Slovenskej republiky.
>>> VIAC FOTO V GALÉRII <<<



Celoslovenská spomienková slávnosť pri príležitosti 103. výročia jeho tragickej smrti sa uskutoční v sobotu (7. 5.) na mieste posledného odpočinku jednej z kľúčových osobností Slovenska, na mohyle generála Štefánika na Bradle.
Bol rytierom Čestnej légie
Milan Rastislav Štefánik sa stal v roku 1912 francúzskym občanom a o dva roky ho za jeho činnosť vymenovali za rytiera Čestnej légie. Jeho ďalšiu karéru v oblasti vedy a diplomacie prerušila prvá svetová vojna. Bojoval ako naturalizovaný francúzsky občan v hodnosti podporučíka ako vojnový pilot na francúzskom fronte. Počas vojny úzko spolupracoval s Tomášom G. Masarykom a Edvardom Benešom. Spolu pracovali na vytvorení spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Trojica 13. februára 1916 založila Česko-slovenskú národnú radu, ktorá sa stala reprezentatívnym orgánom česko-slovenského zahraničného odboja. Jedným cieľom tejto rady bolo aj založenie československého zahraničného vojska. Štefánik mal na formovaní československých légií najväčšiu zásluhu vďaka jeho spoločenskému vplyvu. Česko-Slovenský štát vznikol 28. októbra v roku 1918.
Pol roka po vzniku nového štátu Štefánik tragicky zahynul 4. mája 1919, keď sa z Talianska vracal späť do svojej vlasti. Dvojplošník Caproni Ca.33, na ktorom sa vracal aj s dvoma talianskymi letcami a mechanikom, havaroval pri pristávaní neďaleko Ivanky pri Dunaji.
“Ten, kto si myslí, že mu slobodu vybojujú druhí, ten jej nie je hoden.”
Milan rastislav Štefánik
Pamiatku Milana Rastislava Štefánika si na 103. výročie jeho tragickej smrti na mieste, kde je pochovaný uctila aj prezidentka Zuzana Čaputová. “Takýchto štátnikov potrebujeme v každej dobe, vrátane tej dnešnej,” napísala prezidentka na sociálnej sieti.
(ZL)
Galéria
Odporúčané články

Košická futbalová aréna (KFA) dosiahla výnimočný úspech v súťaži Stavba roka 2024. Získala hlavnú cenu v kategórii „Inžinierske stavby“ a zároveň triumfovala v hlasovaní o cenu verejnosti. Tieto ocenenia predstavujú uznanie nielen pre tím za projektom, ale aj pre komunitu fanúšikov, ktorí arénu podporili.

Mesto Košice odložilo podanie týkajúce sa petície za odstránenie komunistických symbolov z pomníka na Námestí osloboditeľov. Vyplýva to z oznámenia výsledku vybavenia petície, ktoré je dostupné na stránkach mesta. Samospráva argumentuje tým, že podanie z 27. januára tohto roka nemožno akceptovať z formálneho hľadiska.

11. apríl je Svetový deň Parkinsonovej choroby, ktorou trpí odhadom až 10 miliónov ľudí na svete a 20 tisíc na Slovensku. Najčastejšími príznakmi sú tras, svalová stuhnutosť či problémy s rovnováhou, a to najmä u seniorov. Svetový deň Parkinsonovej choroby sa pripomína od roku 1997 a jeho symbolom sa stal červený tulipán.