Prístup Grécka k očkovaniu by mohol byť podľa štátneho tajomníka vzorom pre Slovensko
Grécko patrí medzi priekopníkov v rámci Európskej únie (EÚ) v presadzovaní povinného očkovania proti koronavírusu a bolo jednou z prvých krajín, ktoré začali presadzovať povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľstva. Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) skonštatoval, že tento grécky prístup by sa mohol stať vzorom aj pre Slovensko. Povedal to po stretnutí s alternujúcim ministrom zahraničných vecí Helénskej republiky pre európske záležitosti Miltiadisom Varvitsiotisom, ktoré sa uskutočnilo v stredu 8. decembra. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).
Klus pripomenul, že vláda v Aténach je taktiež podporovateľom myšlienky, aby sa pri stanovení dĺžky platnosti digitálnych COVID preukazov EÚ zohľadňovalo preočkovanie posilňovacou dávkou vakcíny. „Po objavení variantu omikron čelíme ešte naliehavejšej potrebe chrániť verejné zdravie v našich krajinách. Preto som opätovne zdôraznil potrebu koordinovaných riešení a spolupráce členských štátov EÚ, a to tak, aby protipandemické opatrenia nenarúšali fungovanie jednotného trhu a podľa možnosti aj slobodného pohybu osôb,“ povedal Klus. Dodal, že ho zaujímali aj skúsenosti Grécka so zavádzaním povinného očkovania vybraných skupín obyvateľstva z politického, ale aj praktického hľadiska.
Štátny tajomník sa s gréckym ministrom zhováral aj o témach, ktoré budú predmetom decembrového zasadnutia Európskej rady vrátane procesu rozširovania EÚ, migrácie či situácie vo východnom Stredomorí. Doplnil, že Slovensko vo veci rozširovania Európskej únie (EÚ) pripomína, že je potrebné čo najskôr otvoriť prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom s tým, že ďalší rok bez dohody by ešte viac podkopal pozíciu EÚ v týchto krajinách. „Máme možno poslednú šancu dať tomuto regiónu dôveryhodnú európsku perspektívu,“ povedal.
V súvislosti s migráciou poukázal štátny tajomník rezortu diplomacie SR na to, že Slovensko neodmieta diskusiu o návrhu nového Paktu EÚ o migrácii a azyle a je tiež pripravené zaujať aktívnejší postoj s cieľom vyhnúť sa konfrontačným líniám a prispieť k budovaniu konsenzu v otázke migrácie. Osobitne tej legálnej, ktorá sa ukazuje ako mimoriadne dôležitá aj pre slovenské hospodárstvo.
Zdroj: (SITA, jme;DSe)
Odporúčané články
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.