Prístup Grécka k očkovaniu by mohol byť podľa štátneho tajomníka vzorom pre Slovensko
Grécko patrí medzi priekopníkov v rámci Európskej únie (EÚ) v presadzovaní povinného očkovania proti koronavírusu a bolo jednou z prvých krajín, ktoré začali presadzovať povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľstva. Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) skonštatoval, že tento grécky prístup by sa mohol stať vzorom aj pre Slovensko. Povedal to po stretnutí s alternujúcim ministrom zahraničných vecí Helénskej republiky pre európske záležitosti Miltiadisom Varvitsiotisom, ktoré sa uskutočnilo v stredu 8. decembra. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).
Klus pripomenul, že vláda v Aténach je taktiež podporovateľom myšlienky, aby sa pri stanovení dĺžky platnosti digitálnych COVID preukazov EÚ zohľadňovalo preočkovanie posilňovacou dávkou vakcíny. „Po objavení variantu omikron čelíme ešte naliehavejšej potrebe chrániť verejné zdravie v našich krajinách. Preto som opätovne zdôraznil potrebu koordinovaných riešení a spolupráce členských štátov EÚ, a to tak, aby protipandemické opatrenia nenarúšali fungovanie jednotného trhu a podľa možnosti aj slobodného pohybu osôb,“ povedal Klus. Dodal, že ho zaujímali aj skúsenosti Grécka so zavádzaním povinného očkovania vybraných skupín obyvateľstva z politického, ale aj praktického hľadiska.
Štátny tajomník sa s gréckym ministrom zhováral aj o témach, ktoré budú predmetom decembrového zasadnutia Európskej rady vrátane procesu rozširovania EÚ, migrácie či situácie vo východnom Stredomorí. Doplnil, že Slovensko vo veci rozširovania Európskej únie (EÚ) pripomína, že je potrebné čo najskôr otvoriť prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom s tým, že ďalší rok bez dohody by ešte viac podkopal pozíciu EÚ v týchto krajinách. „Máme možno poslednú šancu dať tomuto regiónu dôveryhodnú európsku perspektívu,“ povedal.
V súvislosti s migráciou poukázal štátny tajomník rezortu diplomacie SR na to, že Slovensko neodmieta diskusiu o návrhu nového Paktu EÚ o migrácii a azyle a je tiež pripravené zaujať aktívnejší postoj s cieľom vyhnúť sa konfrontačným líniám a prispieť k budovaniu konsenzu v otázke migrácie. Osobitne tej legálnej, ktorá sa ukazuje ako mimoriadne dôležitá aj pre slovenské hospodárstvo.
Zdroj: (SITA, jme;DSe)
Odporúčané články
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.