Proces získavania odbornej spôsobilosti na výkon niektorých zdravotníckych povolaní by sa mal zjednodušiť
Vstup niektorých zdravotníckych pracovníkov do systému by sa mal zefektívniť. Týkať sa to bude zdravotníckych povolaní psychológ, logopéd, liečebný pedagóg, fyzik a laboratórny diagnostik. Rozhodla o tom na stredajšom zasadnutí Vláda SR. Na základe s pripomienkami schváleného návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve by sa tak mal proces získavania odbornej spôsobilosti na výkon špecializovaných a certifikovaných pracovných činností v jednotlivých zdravotníckych povolaniach zjednodušiť.
Ako v predložených materiáloch vysvetlilo Ministerstvo zdravotníctva SR, v platnej právnej úprave je ustanovená podmienka preukazovania odbornej spôsobilosti na výkon odborných pracovných činností u spomínaných zdravotníckych povolaní získaním osvedčenia o príprave na výkon práce v zdravotníctve.
„Príprava na výkon práce v zdravotníctve v trvaní šesť mesiacov je už v súčasnosti neopodstatnená a komplikuje zamestnávateľom prijímanie týchto zdravotníckych pracovníkov do zdravotníckych zariadení, čím sa predlžuje aj doba na získanie požadovanej špecializácie,“ uviedlo ministerstvo. Lehoty uznávania dokladov o ďalšom vzdelávaní zdravotníckych pracovníkov vydaných vzdelávacími inštitúciami alebo inými oprávnenými orgánmi podľa právnych predpisov členských štátov Európskej únie alebo tretích štátov by sa tak mali skrátiť.
Ďalej podľa rezortu v rámci organizácie špecializačného štúdia a certifikačnej prípravy absentuje zadefinovanie procesov, prípadne je potrebné ich spresnenie. To spôsobuje nejednotný výklad a postup vzdelávacích ustanovizní pri ďalšom vzdelávaní. „V súčasnosti sústava špecializovaných odborov a certifikovaných pracovných činností v niektorých zdravotníckych povolaniach nereflektuje na potreby aplikačnej praxe, a preto je potrebné sústavu optimalizovať podľa reálnych potrieb zamestnávateľov v rezorte zdravotníctva,“ dodalo ministerstvo.
V návrhu sa preto riešia ustanovenia týkajúce sa podmienok akreditácie študijných programov a povinností vzdelávacích ustanovizní, ktoré získali akreditáciu na uskutočňovanie študijných programov ďalšieho vzdelávania. Na základe potrieb aplikačnej praxe a v súlade s cieľmi rezidentského štúdia ako nástroja na doplnenie systému poskytovania zdravotnej starostlivosti príslušnými špecialistami sa upravujú aj niektoré ustanovenia týkajúce sa rezidentského štúdia.
Zdroj: (SITA, it;pla)
Odporúčané články
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.
Na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa vo štvrtok 21. novembra 2024 uskutočnil XIII. ročník Košických politologických dialógov, tentoraz s názvom Voľby 2023/2024: výsledky – hodnotenia – dôsledky: Kam kráčaš demokracia?.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.