Projekt Kasárne/Kulturpark: Takmer 400 reklamácií voči zhotoviteľovi!
Neuznanie DPH pri stavbe MET znamená, že mesto má zaplatiť o 14,5 milióna viac, ako plánovalo. Len v decembri vyšlo najavo, že v súvislosti s eurofondmi má magistrát ďalší problém – povinnosť vrátiť 5,6 milióna za stavbu Kulturparku ešte z roku 2013.
Pri najväčšej a aj najviac meškajúcej stavbe v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013 bol totiž na základe dodatku k zmluve predĺžený termín jej dokončenia z 31. decembra 2012 na 31. máj 2013. Vládny audit a následne aj Úrad verejného obstarávania neuznal dôvody magistrátu na predĺženie stavby. Rozhodol, že pri verejnom obstarávaní boli prípadní záujemcovia, ktorí sa neprihlásili práve pre príliš krátky termín ukončenia, diskriminovaní.
[ad][/ad]Splácanie odložili
Mesto tak musí vrátiť ministerstvu pôdohospodárstva ako riadiacemu orgánu štvrtinu celkovej sumy, teda spomínaných 5,6 milióna. Sumu navrhlo vrátiť v dvoch splátkach, prvú v roku 2019 a druhú o rok neskôr. „Získali sme tak čas na získanie dôkazov na zvrátenie rozhodnutia a zároveň sme zachovali možnosť žiadať o ďalšie finančné prostriedky z eurofondov,“ tvrdila v decembri hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.
Mimochodom, Kulturpark spôsobuje magistrátu starosti aj z iného hľadiska. Podľa odpovede na interpeláciu poslanca Miroslava Špaka muselo mesto uplatniť voči zhotoviteľovi od roku 2013 do roku 2017 spolu neuveriteľných 394 reklamácií pre zistené vady.
Kde vezmú 20 miliónov?
Nad Košicami sa tak vznáša hrozba, že magistrát bude musieť nájsť v budúcnosti vyše 20 miliónov eur, s ktorými nikto nepočítal.
Poslanec Marcel Gibóda navrhol prijať uznesenie, ktorým by zaviazali primátora nájsť na nasledujúce roky v rozpočte rezervy vo výške 14 a pol milióna eur. Zároveň by mal pripraviť sumár všetkých projektov, pri ktorých môžu hroziť buď sankcie, súdne spory, alebo vrátenie peňazí. Tento návrh však poslanecký zbor na rokovanie neprijal.
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.