Projekt misijnej pastoračnej práce v rómskych komunitách bude pokračovať
Projekt misijnej pastoračnej práce v rómskych komunitách bude pokračovať. Rozhodla o tom vláda SR na dnešnom (29. 12.) online rokovaní schválením návrhu na podporu projektu misijnej pastoračnej práce v rómskych komunitách, ktorý predložilo Ministerstvo financií (MF) SR. Cieľom tohto návrhu bolo zabezpečiť financie na to, aby projekt mohol pokračovať.
Prostredníctvom finančnej podpory poskytnutej Konferencii biskupov Slovenska sa podarilo v rokoch 2020 až 2022 zabezpečiť fungovanie viacerých pastoračných diel – Luník IX., Bardejov Poštárka, Jarovnice, Gréckokatolícka rómska misia v Prešovskom kraji, Hanušovce nad Topľou, Krížová Ves, Lomnička, Letanovce, Orechov Dvor, Šarišské Jastrabie a Kolégium Márie Romero pre rómske dievčatá, ktoré spravujú sestry Saleziánky.
Tieto pastoračné diela spolu pokrývajú približne 40-tisíc obyvateľov rómskej národnosti. Pomocou dotácií sa podarilo vytvoriť 23 pracovných úväzkov a celkovo sa v týchto misiách dnes zamestnáva 27 ľudí, z čoho je 14 rómskej národnosti. Okrem misijnej práce sa pracovníci venujú vzdelávaniu osôb z týchto vylúčených a chudobných komunít, vytvárajú voľnočasové aktivity pre deti a mládež, zlepšujú ich hygienické a sociálne návyky, pomáhajú so získavaním a udržaním pracovných miest a celkovou inklúziou miestnych Rómov.
Riešenie problémov rómskych komunít si vyžaduje dlhodobú a systémovú prácu, preto vláda rozhodla o poskytnutí finančných prostriedkov Konferencii biskupov Slovenska na zabezpečenie 23 pracovných úväzkov (pastoračných pracovníkov, asistentov, koordinátorov) v roku 2023.
Ako sa uvádza v predloženom materiáli, pracovníci financovaní prostredníctvom dotácie budú okrem misijnej práce aktívne pôsobiť v rómskych komunitách, angažovať sa v oblasti vzdelávania detí a mládeže, budú napomáhať vytváraniu pozitívnych hygienických návykov a sociálnych zručností. „Výsledkom ich dlhodobého pôsobenia je zlepšenie inklúzie rómskej komunity, zvýšený záujem o vzdelávanie, o zamestnanie a celkové zlepšenie ich sociálneho a rodinného života,” uviedlo MF SR.
Dôvodom predloženia návrhu je nepriaznivé sociálne, kultúrne aj edukatívne prostredie v marginalizovaných rómskych komunitách. To má podľa MF SR za následok udržiavanie negatívnych spoločenských stereotypov, komplikovanú integráciu a spolužitie Rómov s majoritnou spoločnosťou. Ako problém MF SR vníma aj veľmi nízku uplatniteľnosť na trhu práce. Projekt je dôležitý aj z pohľadu absencie prirodzených pozitívnych vzorov a osobností, ktoré by mohli prelomiť sociálne a spoločenské bariéry.
Zdroj: SITA, mt, kv
Odporúčané články
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.
Mestská časť Košice-Západ hostila nezabudnuteľné podujatie pod názvom Halloween na Terase, ktoré prilákalo mladších aj starších obyvateľov Terasy. Miestom osláv sa stal areál okolo Átrium klubu v Zuzkinom parku, kde sa návštevníci tešili z pestrého programu, pripraveného práve na počesť jedného z najobľúbenejších sviatkov roka.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.