Prokurátor zmietol Polačekove trestné oznámenie zo stola
Na minuloročnej tlačovej konferencii sa primátor mesta Jaroslav Polaček vyjadroval o podozrivom verejnom obstarávaní pri nákupe nafty v DPMK, následne na to podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Okresný prokurátor to teraz zmietol zo stola.
Na minuloročnej tlačovej konferencii sa primátor mesta Jaroslav Polaček vyjadroval o podozrivom verejnom obstarávaní pri nákupe nafty v DPMK, následne na to podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Okresný prokurátor to teraz zmietol zo stola.
„Nekonáme v zmysle zákona tak, ako by sme mali, nevyhlasujeme súťaže tak, ako nám zákon káže, všetky kroky vedú k tomu, že tieto spoločnosti, ich majitelia dodávajú mestu Košice služby za podmienok, ktoré mali byť buď zmenené, alebo nanovo vysúťažené,” povedal vlani na tlačovej konferencii primátor Jaroslav Polaček. Dopravný podnik sa vtedy bránil, že trestné oznámenie je účelové. Prokuratúra teraz potvrdila, že k trestnému činu nedošlo a DPMK dokonca vyrokovalo priaznivé ceny za služby počas verejného obstarávania.
Rozhodnutie okresného prokurátora a zastavenie trestného stíhania zo strany polície však primátorovi mesta Košice nestačia a voči rozhodnutiu podala košická radnica sťažnosť, ktorou sa teraz bude zaoberať krajský prokurátor.
Polaček neustále vyvoláva konflikty
„Pán primátor už od svojho zvolenia neustále vyvoláva konflikty, a to či už s poslancami, starostami ako aj s riaditeľmi mestských podnikov,” povedal pre KOŠICE:DNES ONLINE Vladimír Padyšák, riaditeľ DPMK.
„Už na začiatku toho celého som vyjadril presvedčenie, že uvedené trestné oznámenie je účelové. Môj názor sa nemení. Od môjho nástupu do funkcie čelím neprimeranému množstvu kontrol a neustálemu tlaku zo strany pána primátora. Dodnes nebolo riadne vysvetlené, čo robil primátor aj so svojím doprovodom 7 hodín v mojej kancelárii počas mojej dovolenky. Je potrebné zdôrazniť, že vstupné dvere do kancelárie strážili statní mestskí policajti v taktických vestách, čo pôsobilo veľmi zastrašujúco na nič netušiacich kolegov zamestnaných v dopravnom podniku. Nerozumiem tomu, prečo toľko svojho času a energie míňa na takéto konfliktné činnosti a nevenuje radšej tento čas a energiu pre skvalitnenie života všetkých Košičanov,” uzavrel Padyšák.
Viac : Polaček má plat 6 085 EUR, zaslúži si ho? Pýtali sme sa poslancov mesta!
Príprava na privatizáciu DPMK?
Zo zdroja blízkeho magistrátu sme sa dozvedeli, že problematické môže byť pre niektorých ľudí aj to, že napriek množstvu tlaku a úderov zo strany magistrátu na vedenie DPMK a sústavné sťažovanie výkonu práce štatutárnych orgánov, podnik stále nepadol na kolená a prežíva. V hre je vraj vstup súkromného dopravcu, ktorý by mal vystriedať mestský podnik.
Viac: Polačekov biznis desaťročia, alebo EEI v IT
Chronický sťažovateľ
Trestné oznámenia, žaloby a zaťažovanie štátnych orgánov Polačekovi naozaj nie sú cudzie. Ešte v roku 2019 použil primátor mesta Košice veľmi podobný scenár, kde hovoril o netransparentnom hospodárení vo Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, kde je mesto Košice akcionárom podobne ako v DPMK.
Využil na to žiadosť o informácie, na ktoré nemal v plnom rozsahu ako akcionár spoločnosti žiadny právny nárok. Ak by vtedy VVS mestu dodalo odpovede na všetky otázky, postupovali by nezákonne. Na otázky mesta tak museli odpovedať len čiastočne, čo neskôr Polaček využil ako dôvod na podanie žaloby voči VVS, ktorú teraz Okresný súd Košice zamietol v plnom rozsahu.
V rozhodnutí súdu sa tiež píše: „Zákonodarca myslel aj na prípady tzv. večných sťažovateľov, ktorí sú schopní celý priebeh rokovania valného zhromaždenia brzdiť.“ Rovnako ako v prípade DPMK, aj tu sa mesto voči rozhodnutiu štátneho orgánu odvolalo napriek tomu, že za 16 rokov nebolo zo strany štátnych orgánov či európskych inštitúcií zistené žiadne pochybenie a netransparentné konanie VVS.
Mesto nemá v dozornej rade a ani v predstavenstve VVS žiadne zastúpenie. Viceprimátor Gibóda sa snažil do dozornej rady VVS dostať už dvakrát, zakaždým skončil neúspešne.
Odporúčané články
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.