Prvé dva roky boli podľa ministra Sulíka náročné
Zlepšovanie podnikateľského prostredia, pomoc v čase koronakrízy, príprava priemyselných parkov, podpora inovácií, zmysluplné investičné stimuly, pozitívne zmeny v oblasti energetiky, ale aj snaha o tlmenie rastúcich cien energií. To sú témy, ktorým sa počas prvých dvoch rokov od nástupu ministra hospodárstva Richarda Sulíka, venovalo Ministerstvo hospodárstva SR.
„Boli to dva roky výrazne poznačené pandémiou a v ostatnom čase aj vojenským konfliktom na Ukrajine. Napriek tomu, ak sa obzriem späť na uplynulých 24 mesiacov, dovolím si tvrdiť, že sme odviedli kvalitnú prácu. Snažíme sa robiť maximum, aby sme ľuďom a podnikateľom v tejto neľahkej dobe dokázali pomôcť,“ uviedol Sulík.
K najväčším úspechom zaraďuje rezort zmeny v podnikateľskom prostredí. Vyzdvihol Kilečko 1, ktoré prinieslo 114 opatrení, ako aj druhé s ďalšími 198 zmenami. V súčasnosti sa už postupne zbierajú podnety na tretí balík opatrení. Od 1. júna 2021 majú všetky ministerstvá a ďalších 20 dôležitých úradov povinnosť dodržiavať pravidlo 1 in – 1 out, od 1. januára tohto roka 1 in – 2 out. Ak teda chcú zaviesť novú reguláciu, ktorá zaťaží podnikateľov, musia reguláciu (respektíve dve) v rovnakej hodnote odstrániť.
Ministerstvo v čase pandémie poskytovalo a naďalej poskytuje niekoľko foriem pomoci. Patria k nim dotácie na nájomné, ale tiež podpora kultúry a kreatívneho priemyslu, financie pre nedotovanú autobusovú dopravu a pomoc podnikateľom s preplácaním nákladov súvisiacich s povinným testovaním. Príchod pandémie a aktuálny vojenský konflikt zasiahli aj energetický sektor, predovšetkým v súvislosti s cenami energií. „Sú to šialené výkyvy, preto sme sa snažili prijať také kroky, aby spotrebitelia a podnikatelia pocítili rast cien čo najmenej,“ uviedol štátny tajomník Karol Galek.
Rezort tiež pokračuje v stratégii poskytovania investičných stimulov, ktoré smerujú predovšetkým do najmenej rozvinutých okresov, prioritne formou daňových úľav. S tým súvisí aj budovanie strategických parkov. Prvým úspechom je podľa ministerstva pripravovaný priemyselný park v Rimavskej Sobote. „Okrem toho intenzívne pracujeme aj na strategickom parku Valaliky na východnom Slovensku,“ doplnil Sulík. Z ďalších aktivít vyzdvihol aj schválenie Národnej vodíkovej stratégie, či účasť na svetovej výstave EXPO v Dubaji.
Zdroj: (SITA, qq;zol)
Odporúčané články
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.