Radi navštevujete kúpaliská? Dbajte na svoje zdravie pred aj po kúpaní

Medzi obľúbené letné voľnočasové aktivity neodmysliteľne patrí opaľovanie či kúpanie. Kúpaliská pomaly návštevníkom otvárajú svoje brány a kúpacia sezóna je už v plnom prúde. V tomto článku sme sa venovali bezpečnosti z hľadiska hygieny.
“Napriek zdokonaľovaniu technológií na úpravu vody na kúpanie sú bazény aj miestom potenciálneho šírenia ochorení,” uvádza vo svojom manuáli Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Obľubu kúpania sa v bazénoch má na Slovensku podľa ÚVZ SR až 54% ľudí. Viac ako polovica ľudí si pri tom ponára hlavu do vody, nechtiac sa z nej napije a neoveruje si kvalitu vodných plôch, ktoré nemajú prevádzkovateľa.

Čistota a bezpečie bazénov závisí predovšetkým od toho, ako veľmi sú ľudia čistotní a zodpovední. “Do bazénov by nemali vchádzať predovšetkým osoby s akútnym prenosným ochorením alebo krátko po ochorení. Taktiež by do bazénov nemali vchádzať osoby, ktoré sa dôkladne neosprchovali a osoby, ktoré nedodržiavajú základné hygienické návyky a zásady osobnej hygieny (napr. počas kúpania močia do bazéna, alebo po použití záchoda sa dôkladne neosprchujú). Dôležité pre kvalitu vody v bazéne je aj to, koľko znečistenia v ňom kúpajúci sa zanechá (pot, mazové a slinné sekréty, zbytky stolice, moč),” opisuje pre KOŠICE: DNES MUDr. Zuzana Dietzová, PhD., MHP vedúca odboru HŽPZ, ktorá zároveň dodáva, že čím viac je bazén znečistený, tým viac sú dezinfekčné látky neúčinné.
ÚVZ SR zároveň upozorňuje a odporúča dodržiavať niekoľko pravidiel, akými je napríklad nemočiť do bazéna, sprchovať sa pred aj po, ale aj neprehĺtanie vody. Jedným z ochorení, ktoré sa v bazénoch prenáša najčastejšie, je podľa doktorky Dietzovej zápal kože, vlasového vačku, stredného ucha, spojiviek či infekcie urogenitálneho traktu a gastroenteritídy. Okrem osprchovania sa po kúpaní v bazéne sa rovnako z hľadiska preventívneho hygienického opatrenia odporúča prezliekanie sa do suchých plaviek.

Dbajte na svoje zdravie, rovnako aj zdravie iných a dodržiavajte odporúčania, ktoré môžu dopomôcť k zdravšiemu kúpaniu.
(VT)
Odporúčané články

Mesto Košice odložilo podanie týkajúce sa petície za odstránenie komunistických symbolov z pomníka na Námestí osloboditeľov. Vyplýva to z oznámenia výsledku vybavenia petície, ktoré je dostupné na stránkach mesta. Samospráva argumentuje tým, že podanie z 27. januára tohto roka nemožno akceptovať z formálneho hľadiska.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.

Skejtbordista Richard Tury sa stal absolútnym víťazom prestížnej ankety Športová osobnosť Košíc 2024 (ŠOK). Slávnostné vyhlásenie výsledkov 16. ročníka ankety sa uskutočnilo v piatok na galavečere, kde ocenili Top 10 športovcov roka, ako aj laureátov v ďalších kategóriách. Tury dosiahol historický triumf, keď sa stal prvým víťazom mimo hokeja od roku 2019.