Radi navštevujete kúpaliská? Dbajte na svoje zdravie pred aj po kúpaní

Medzi obľúbené letné voľnočasové aktivity neodmysliteľne patrí opaľovanie či kúpanie. Kúpaliská pomaly návštevníkom otvárajú svoje brány a kúpacia sezóna je už v plnom prúde. V tomto článku sme sa venovali bezpečnosti z hľadiska hygieny.
“Napriek zdokonaľovaniu technológií na úpravu vody na kúpanie sú bazény aj miestom potenciálneho šírenia ochorení,” uvádza vo svojom manuáli Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Obľubu kúpania sa v bazénoch má na Slovensku podľa ÚVZ SR až 54% ľudí. Viac ako polovica ľudí si pri tom ponára hlavu do vody, nechtiac sa z nej napije a neoveruje si kvalitu vodných plôch, ktoré nemajú prevádzkovateľa.

Čistota a bezpečie bazénov závisí predovšetkým od toho, ako veľmi sú ľudia čistotní a zodpovední. “Do bazénov by nemali vchádzať predovšetkým osoby s akútnym prenosným ochorením alebo krátko po ochorení. Taktiež by do bazénov nemali vchádzať osoby, ktoré sa dôkladne neosprchovali a osoby, ktoré nedodržiavajú základné hygienické návyky a zásady osobnej hygieny (napr. počas kúpania močia do bazéna, alebo po použití záchoda sa dôkladne neosprchujú). Dôležité pre kvalitu vody v bazéne je aj to, koľko znečistenia v ňom kúpajúci sa zanechá (pot, mazové a slinné sekréty, zbytky stolice, moč),” opisuje pre KOŠICE: DNES MUDr. Zuzana Dietzová, PhD., MHP vedúca odboru HŽPZ, ktorá zároveň dodáva, že čím viac je bazén znečistený, tým viac sú dezinfekčné látky neúčinné.
ÚVZ SR zároveň upozorňuje a odporúča dodržiavať niekoľko pravidiel, akými je napríklad nemočiť do bazéna, sprchovať sa pred aj po, ale aj neprehĺtanie vody. Jedným z ochorení, ktoré sa v bazénoch prenáša najčastejšie, je podľa doktorky Dietzovej zápal kože, vlasového vačku, stredného ucha, spojiviek či infekcie urogenitálneho traktu a gastroenteritídy. Okrem osprchovania sa po kúpaní v bazéne sa rovnako z hľadiska preventívneho hygienického opatrenia odporúča prezliekanie sa do suchých plaviek.

Dbajte na svoje zdravie, rovnako aj zdravie iných a dodržiavajte odporúčania, ktoré môžu dopomôcť k zdravšiemu kúpaniu.
(VT)
Odporúčané články

Mestské zastupiteľstvo včera schválilo aj návrh na prerozdelenie dotácií pre mládežnícky šport v roku 2025 v celkovej výške 720 000 eur. Tretina z tejto sumy pôjde na podporu talentov pre tucet futbalových klubov v meste, najviac to bude pre FC Košice 56 404 eur, FC Lokomotíva získa 43 419 eur a FK Galaktik 36 440 eur. V rámci dotácií pre individuálne športy prerozdelili 200 000 eur, najviac z tejto sumy využije Karate klub Kretovič – 11 936 eur.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.

Druhé predbežné výsledky ankety KOŠICE: DNES, v ktorej sme vám dali priestor na hlasovanie o tom, koho by ste si zvolili za primátora Košíc sú tu a vidíme, že do top trojky sa už dostáva aktuálny primátor Jaroslav Polaček, čo môže znamenať, že aj napriek počiatočnému “boomu” je z dlhodobého hľadiska stále relevantným hráčom.