Radi navštevujete kúpaliská? Dbajte na svoje zdravie pred aj po kúpaní
Medzi obľúbené letné voľnočasové aktivity neodmysliteľne patrí opaľovanie či kúpanie. Kúpaliská pomaly návštevníkom otvárajú svoje brány a kúpacia sezóna je už v plnom prúde. V tomto článku sme sa venovali bezpečnosti z hľadiska hygieny.
“Napriek zdokonaľovaniu technológií na úpravu vody na kúpanie sú bazény aj miestom potenciálneho šírenia ochorení,” uvádza vo svojom manuáli Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Obľubu kúpania sa v bazénoch má na Slovensku podľa ÚVZ SR až 54% ľudí. Viac ako polovica ľudí si pri tom ponára hlavu do vody, nechtiac sa z nej napije a neoveruje si kvalitu vodných plôch, ktoré nemajú prevádzkovateľa.
Čistota a bezpečie bazénov závisí predovšetkým od toho, ako veľmi sú ľudia čistotní a zodpovední. “Do bazénov by nemali vchádzať predovšetkým osoby s akútnym prenosným ochorením alebo krátko po ochorení. Taktiež by do bazénov nemali vchádzať osoby, ktoré sa dôkladne neosprchovali a osoby, ktoré nedodržiavajú základné hygienické návyky a zásady osobnej hygieny (napr. počas kúpania močia do bazéna, alebo po použití záchoda sa dôkladne neosprchujú). Dôležité pre kvalitu vody v bazéne je aj to, koľko znečistenia v ňom kúpajúci sa zanechá (pot, mazové a slinné sekréty, zbytky stolice, moč),” opisuje pre KOŠICE: DNES MUDr. Zuzana Dietzová, PhD., MHP vedúca odboru HŽPZ, ktorá zároveň dodáva, že čím viac je bazén znečistený, tým viac sú dezinfekčné látky neúčinné.
ÚVZ SR zároveň upozorňuje a odporúča dodržiavať niekoľko pravidiel, akými je napríklad nemočiť do bazéna, sprchovať sa pred aj po, ale aj neprehĺtanie vody. Jedným z ochorení, ktoré sa v bazénoch prenáša najčastejšie, je podľa doktorky Dietzovej zápal kože, vlasového vačku, stredného ucha, spojiviek či infekcie urogenitálneho traktu a gastroenteritídy. Okrem osprchovania sa po kúpaní v bazéne sa rovnako z hľadiska preventívneho hygienického opatrenia odporúča prezliekanie sa do suchých plaviek.
Dbajte na svoje zdravie, rovnako aj zdravie iných a dodržiavajte odporúčania, ktoré môžu dopomôcť k zdravšiemu kúpaniu.
(VT)
Odporúčané články
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.