Rast úverov v slovenských domácnostiam sa zmiernil, zadlženie je však stále nadmerné
Stále nadmerne rastúce zadlženie domácností, prehrievanie trhu práce, dvojciferný rast cien nehnuteľností, či tlak na ziskovosť bankového sektora. Toto sú podľa Národnej banky Slovenska (NBS) faktory, ktoré pre finančný trh naďalej predstavujú riziká.
Konštatuje to v najnovšom Štvrťročnom komentári k politike obozretnosti na makroúrovni.
„Aktuálne riziká ďalšieho vývoja na finančnom trhu sú predovšetkým cyklického charakteru. Súvisia so skorším a razantnejším ochladením ekonomického a finančného cyklu v porovnaní s aktuálnymi očakávaniami,“ vysvetľuje NBS.
Ďalší vývoj bude podľa centrálnej banky závisieť od vývoja svetového dopytu, finančných trhov, vývoja geopolitických rizík a úpravy vzťahov po brexite, ako aj realizovaných protekcionistických opatrení.
[ad][/ad]Zadlžujú sa aj podniky
Zhromažďovanie rizík na trhu úverov podľa NBS pokračuje, aj keď miernejším tempom ako v predchádzajúcom období. Rast úverov domácnostiam sa zmiernil, kým rast úverov podnikom v treťom štvrťroku minulého roka sa mierne zrýchlil, čo sa podpísalo aj pod celkový vývoj úverov súkromného sektora. Medziročne vzrástli o 7,3 %.
„Napriek postupnému zmierňovaniu rastu sa vývoj úverov v segmente domácností dá naďalej hodnotiť ako nadmerný, keď tempo aj v 3. štvrťroku predbiehalo vývoj hrubého domáceho produktu (HDP) a hrubého disponibilného príjmu domácností,” uvádza sa v komentári NBS.
Výhodné ponuky bánk
Dopyt domácností po úveroch naďalej podporujú nízke úrokové sadzby, dynamický rast miezd, či historicky nízka nezamestnanosť.
„Ponuka úverov zo strany bánk bola motivovaná úsilím kompenzovať pokles marží prostredníctvom úverov a dosiahnuť tak zisk požadovaný akcionárom,“ zhodnotila NBS.
Banky zároveň koncom vlaňajška opäť znižovali úroky na úveroch, čo priostrilo konkurenciu na trhu. Na druhej strane, tlmiaco na dopyt pôsobia opatrenia NBS a v niektorých segmentoch postupne sa nasycujúci úverový trh. Zadlženosť domácností v 3. štvrťroku vzrástla o 0,6 percentuálneho bodu (p.b.) na 43,4 % HDP.
Úvery podnikov v 3. štvrťroku zrýchlili svoj rast, ale podľa NBS sa nedá momentálne hovoriť o obrátení trendu v úverovaní tohto sektora. Zadlženosť podnikov vlani v 3. štvrťroku stúpla na 52 % HDP. Na vývoj v tomto sektore vplývajú spomaľujúce sa tržby, oslabený ekonomický sentiment a neistota ohľadom ďalšieho vývoja. Dopyt však podporuje nízke úročenie.
Dvojciferný rast cien nehnuteľnosti
V oblasti vývoja cien nehnuteľností pokračoval ich dvojciferný rast. V ziskovosti bankového sektora sa zase podľa NBS prejavuje zvýšený tlak na model podnikania finančných domov. Banky ku koncu 3. štvrťroka zaznamenali medziročný pokles ziskovosti o 4,8 %.
„Pokračoval tak trend poklesu ziskovosti, keď sa od roku 2016 z jedného z najziskovejších bankových sektorov v regióne strednej a východnej Európy prepracoval až na hranicu dolného kvartilu z pohľadu ziskovosti,“ vyčíslila NBS s tým, že tento vývoj nedokážu banky kompenzovať ani nárastom úverového portfólia. Negatívne na ziskovosť bude vplývať aj vyšší bankový odvod.
Čítajte aj:
- Niektoré slovenské domácnosti nedokážu platiť účty za bývanie načas
- Väčšina Slovákov využíva nevýhodné a staré sporiace produkty
- Dve tretiny Slovákov nerozmýšľajú pri bežných nákupoch o cenách
Odporúčané články
Obyvatelia a cestujúci mestskou hromadnou dopravou sa stále častejšie stretávajú s nepríjemnými obmedzeniami spôsobenými aktmi vandalizmu na vozidlách MHD. Tento problém sa objavuje vo forme nelegálnych nápisov na autobusoch a električkách.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.