Rastislav Trnka: Je to začiatok konca Smeru
Mimoriadne tesné víťazstvo pravicového kandidáta Rastislava Trnku vo voľbách do Košického samosprávneho kraja proti vysokému favoritovi Richardovi Rašimu z vládneho Smeru SD bolo prekvapením pre všetkých. On sám však dlho po náročnej kampani oddychovať nemieni.
Prvými slovami nového župana bolo poďakovanie tým, ktorí mu k úspechu pomohli.
Čo rozhodlo, podľa vášho názoru, vo voľbách vo váš prospech?
Mal som skvelý tím spolupracovníkov, ktorí pripravili naozaj účinnú volebnú kampaň. Patrili doň miestny poslanec Ladislav Lörinc, zakladateľ T-Systems Jozef Ondáš, starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký či poslanec NR SR z Košíc Oto Žarnay.
Na čo ste sa v kampani zamerali?
Snažili sme sa, vzhľadom na naše najmä finančné možnosti, aby bola čo najúčinnejšia a najefektívnejšia. Hlavne bola kontaktná a osobná mnohými výjazdmi do miest a obcí kraja, kde sme vysvetľovali program a naše vízie.

Ako vidíte svoj výsledok v kontexte s výsledkami volieb vo všetkých krajoch?
To bol ďalší faktor – ľudia jasne odmietli korupciu a klientelizmus v podobe predstaviteľov súčasnej vládnej strany. Podľa mňa je to jasný začiatok konca tejto strany.
Aké budú vaše prvé kroky po nástupe do funkcie?
Dôvera takého počtu voličov, ktorí dali svoj hlas za rozhýbanie nášho kraja, je pre mňa obrovským záväzkom. Budem sa ho naplno snažiť realizovať hneď. V programe som mal jasné vízie. Chcem napríklad urobiť na úrade protikorupčný audit, vymenovať splnomocnenca pre menšiny, ale aj pre sociálne odkázaných ľudí, či v oblasti športu zaviesť krajskú futbalovú ligu.
Chystáte zmeny aj v personálnom obsadení úradu KSK? Hrozí tam hromadné prepúšťanie?
Zmeny určite budú, ale či hromadné, to je zatiaľ predčasná otázka. Na úrade je podľa mňa mnoho persón, ktoré tam nemajú čo hľadať. V každom prípade budem klásť dôraz na odbornosť.
Odporúčané články

V posledný aprílový víkend odštartuje jediná detská železnica na Slovensku, Detská železnica Košice, svoju tohtoročnú prevádzku. Ako informovala Zuzana Lehotská z OZ Detská železnica Košice, sezónu začnú 26. a 27. apríla. Návštevníci sa môžu tešiť na tradičný program, no počas sezóny ich čaká aj viacero noviniek.

V noci z pondelka na utorok, 13. mája 2025, zasiahli obyvateľov Kežmarskej ulice plamene a dym. Podľa informácií z miesta udalosti podpálil zatiaľ neznámy páchateľ jedno z novovybudovaných kontajnerovísk v tejto mestskej časti. Objekt kompletne zhorel – vrátane modernej konštrukcie a zelenej strechy.

Na štvrtkovom mestskom zastupiteľstve opäť prišla na pretras téma mestských častí. Niektoré základné informácie sa v médiách už objavili.