Rezort obrany ocenil vojakov za službu vlasti, pomoc verejnosti alebo záchranu života (Foto)
Rezort obrany odovzdal v rámci 24. ročníka ankety Vojenský čin roka ocenenia v kategóriách Služba vlasti, Pomoc verejnosti, Priateľ armády a Záchrana života. Ako ministerstvo informovalo v tlačovej správe, anketa je zameraná na výnimočné skutky súvisiace s rezortom obrany za predchádzajúci rok.
Laureátmi v kategórii Pomoc verejnosti sa podľa rezortu stali kapitáni Ladislav Parma, Viktor Frančiak, major v zálohe Ondrej Hlavatý a kolektív 1. protilietadlovej raketovej skupiny, ktorí finančnou zbierkou, ale aj inou pomocou a podporou pomohli kolegovi a jeho rodine, ktorý sa pre onkologické ochorenie ocitol v ťažkej životnej situácii. V kategórii Služba vlasti bol za mimoriadne plnenie úloh a povinností ocenený rotmajster Radek Belan, ktorého nominácia oceňovala jeho prístup, spôsob a motiváciu vojakov, ktorých pripravuje v rámci základného vojenského výcviku.
Za prispievanie k budovaniu civilno-vojenských vzťahov a šírenie dobrého mena Ozbrojených síl SR či povedomia o vojenskej histórii bol podľa rezortu v kategórii Priateľ armády ocenený pán Richard Koky, bývalý profesionálny vojak a Róm. „Ocenenie získal za mimoriadnu pomoc a spoluprácu s vojakmi OS SR v prvom kole a línii boja proti pandémii COVID-19 najmä na území osád s marginalizovaným rómskym obyvateľstvom, ako expert pre terén národného projektu Zdravé komunity a pracovník organizácie ministerstva zdravotníctva Zdravé regióny,” zdôraznilo ministerstvo.
V kategórii Záchrana života zvíťazil nadporučík Ladislav z 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline. „Hrdinsky pomohol pri autonehode, pričom holými rukami a pomocou škrtidiel, ktoré nosí vždy pri sebe, zabránil vykrvácaniu zranenej ženy,” uviedol rezort.
>>>VIAC FOTO NÁJDETE V GALÉRII<<<
Slávnostného odovzdávania ocenení sa podľa ministerstva obrany zúčastnil aj vojnový veterán Karol Kuna, ktorý počas Slovenského národného povstania pôsobil v partizánskej skupine ako spojka. „Mám tu česť, že sa môžem stretnúť s nominovanými ľuďmi, ktorí pomáhajú civilnému obyvateľstvu. Prežívali sme to aj my – za vojny, keď nám civilné obyvateľstvo poskytovalo nezištnú pomoc, aby sme mohli plniť svoje úlohy. Preto vysoko oceňujem týchto ľudí, ktorí dnes pomáhajú budovať alebo nadobúdajú dobrý vzťah k armáde a aj k pamäti nás, veteránov vojny,“ zdôraznil Kuna.
Zdroj: (SITA, sa;DSe)
Galéria
Odporúčané články
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.
V Košiciach v pondelok 18. novembra zahorela Slovenská kultúrna pochodeň. Išlo o druhé mesto, ktoré v rámci svojej púte navštívila. Predtým bola v Humennom, štafetový protest pokračuje v utorok v Prešove.