Rezort obrany ocenil vojakov za službu vlasti, pomoc verejnosti alebo záchranu života (Foto)
Rezort obrany odovzdal v rámci 24. ročníka ankety Vojenský čin roka ocenenia v kategóriách Služba vlasti, Pomoc verejnosti, Priateľ armády a Záchrana života. Ako ministerstvo informovalo v tlačovej správe, anketa je zameraná na výnimočné skutky súvisiace s rezortom obrany za predchádzajúci rok.
Laureátmi v kategórii Pomoc verejnosti sa podľa rezortu stali kapitáni Ladislav Parma, Viktor Frančiak, major v zálohe Ondrej Hlavatý a kolektív 1. protilietadlovej raketovej skupiny, ktorí finančnou zbierkou, ale aj inou pomocou a podporou pomohli kolegovi a jeho rodine, ktorý sa pre onkologické ochorenie ocitol v ťažkej životnej situácii. V kategórii Služba vlasti bol za mimoriadne plnenie úloh a povinností ocenený rotmajster Radek Belan, ktorého nominácia oceňovala jeho prístup, spôsob a motiváciu vojakov, ktorých pripravuje v rámci základného vojenského výcviku.
Za prispievanie k budovaniu civilno-vojenských vzťahov a šírenie dobrého mena Ozbrojených síl SR či povedomia o vojenskej histórii bol podľa rezortu v kategórii Priateľ armády ocenený pán Richard Koky, bývalý profesionálny vojak a Róm. „Ocenenie získal za mimoriadnu pomoc a spoluprácu s vojakmi OS SR v prvom kole a línii boja proti pandémii COVID-19 najmä na území osád s marginalizovaným rómskym obyvateľstvom, ako expert pre terén národného projektu Zdravé komunity a pracovník organizácie ministerstva zdravotníctva Zdravé regióny,” zdôraznilo ministerstvo.
V kategórii Záchrana života zvíťazil nadporučík Ladislav z 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline. „Hrdinsky pomohol pri autonehode, pričom holými rukami a pomocou škrtidiel, ktoré nosí vždy pri sebe, zabránil vykrvácaniu zranenej ženy,” uviedol rezort.
>>>VIAC FOTO NÁJDETE V GALÉRII<<<
Slávnostného odovzdávania ocenení sa podľa ministerstva obrany zúčastnil aj vojnový veterán Karol Kuna, ktorý počas Slovenského národného povstania pôsobil v partizánskej skupine ako spojka. „Mám tu česť, že sa môžem stretnúť s nominovanými ľuďmi, ktorí pomáhajú civilnému obyvateľstvu. Prežívali sme to aj my – za vojny, keď nám civilné obyvateľstvo poskytovalo nezištnú pomoc, aby sme mohli plniť svoje úlohy. Preto vysoko oceňujem týchto ľudí, ktorí dnes pomáhajú budovať alebo nadobúdajú dobrý vzťah k armáde a aj k pamäti nás, veteránov vojny,“ zdôraznil Kuna.
Zdroj: (SITA, sa;DSe)
Galéria
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.