Rezort obrany ocenil vojakov za službu vlasti, pomoc verejnosti alebo záchranu života (Foto)
Rezort obrany odovzdal v rámci 24. ročníka ankety Vojenský čin roka ocenenia v kategóriách Služba vlasti, Pomoc verejnosti, Priateľ armády a Záchrana života. Ako ministerstvo informovalo v tlačovej správe, anketa je zameraná na výnimočné skutky súvisiace s rezortom obrany za predchádzajúci rok.
Laureátmi v kategórii Pomoc verejnosti sa podľa rezortu stali kapitáni Ladislav Parma, Viktor Frančiak, major v zálohe Ondrej Hlavatý a kolektív 1. protilietadlovej raketovej skupiny, ktorí finančnou zbierkou, ale aj inou pomocou a podporou pomohli kolegovi a jeho rodine, ktorý sa pre onkologické ochorenie ocitol v ťažkej životnej situácii. V kategórii Služba vlasti bol za mimoriadne plnenie úloh a povinností ocenený rotmajster Radek Belan, ktorého nominácia oceňovala jeho prístup, spôsob a motiváciu vojakov, ktorých pripravuje v rámci základného vojenského výcviku.
Za prispievanie k budovaniu civilno-vojenských vzťahov a šírenie dobrého mena Ozbrojených síl SR či povedomia o vojenskej histórii bol podľa rezortu v kategórii Priateľ armády ocenený pán Richard Koky, bývalý profesionálny vojak a Róm. „Ocenenie získal za mimoriadnu pomoc a spoluprácu s vojakmi OS SR v prvom kole a línii boja proti pandémii COVID-19 najmä na území osád s marginalizovaným rómskym obyvateľstvom, ako expert pre terén národného projektu Zdravé komunity a pracovník organizácie ministerstva zdravotníctva Zdravé regióny,” zdôraznilo ministerstvo.
V kategórii Záchrana života zvíťazil nadporučík Ladislav z 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline. „Hrdinsky pomohol pri autonehode, pričom holými rukami a pomocou škrtidiel, ktoré nosí vždy pri sebe, zabránil vykrvácaniu zranenej ženy,” uviedol rezort.
>>>VIAC FOTO NÁJDETE V GALÉRII<<<
Slávnostného odovzdávania ocenení sa podľa ministerstva obrany zúčastnil aj vojnový veterán Karol Kuna, ktorý počas Slovenského národného povstania pôsobil v partizánskej skupine ako spojka. „Mám tu česť, že sa môžem stretnúť s nominovanými ľuďmi, ktorí pomáhajú civilnému obyvateľstvu. Prežívali sme to aj my – za vojny, keď nám civilné obyvateľstvo poskytovalo nezištnú pomoc, aby sme mohli plniť svoje úlohy. Preto vysoko oceňujem týchto ľudí, ktorí dnes pomáhajú budovať alebo nadobúdajú dobrý vzťah k armáde a aj k pamäti nás, veteránov vojny,“ zdôraznil Kuna.
Zdroj: (SITA, sa;DSe)
Galéria
Odporúčané články
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.