Rezort obrany si uctil pamiatku obetí havárie lietadla AN-24
Minister obrany Jaroslav Naď si spolu s ďalšími predstaviteľmi rezortu uctili pamiatku obetí havárie vojenského lietadla AN-24. Pri leteckej tragédii 19. januára v roku 2006 zahynulo 41 vojakov vracajúcich sa z misie KFOR v Kosove a jeden civilný zamestnanec.

„Za 30 rokov existencie Slovenskej republiky sa podarilo mnoho dobrého, no došlo aj k mnohým tragédiám, ktoré sa nezmazateľne vryli do našich sŕdc. Po skvelých kolegoch, priateľoch a milovaných príbuzných, ktorí pred 17 rokmi zahynuli pri havárii lietadla AN-24, ostalo hlboké prázdno. My však na nich nikdy nezabudneme a sme im vďační za ich dobré skutky, ktoré robili nezištne v snahe pomáhať. Vždy pre nás budú svetlom, ku ktorému budeme upierať naše myšlienky,“ uviedol Naď.








Pred niekoľkými rokmi rozhodol o odtajnení správy z vyšetrovaní leteckého nešťastia. Naď tiež podotkol, že súčasné vedenie rezortu navštívilo spolu s pozostalými Kosovo a miesta, kde pôsobili ich blízki. MO SR o tom informovalo v tlačovej správe.
Vojenský špeciál sa zrútil pri maďarskej obci Hejce, na vrchu Borsó. Pochodom na tento vrch si pamiatku obetí pripomenuli i príslušníci Ozbrojených síl SR (OS SR). Na vrchole kopca zapálili sviečky pri spomienke na kolegov, ktorí zahynuli pred 17 rokmi.
Na misii KFOR pôsobili slovenskí vojaci od roku 1999 do roku 2010 a v rámci misie sa vystriedalo viac ako 2-tisíc príslušníkov OS SR. Cieľom bolo zaisťovanie bezpečnosti a ochrany pre všetky etnické skupiny, zabezpečovanie voľnosti pohybu na hlavných zásobovacích trasách, ale i monitorovanie a pripravenosť humanitárnej pomoci. „O významnej pridanej hodnote operácie KFOR pod vedením štátov Severoatlantickej aliancie svedčí aj to, že spojeneckí vojaci tu prispievajú k pokoju, bezpečnosti a mieru až dodnes,” uvádza ministerstvo obrany.
Zdroj: SITA, mt, kl
Galéria
Odporúčané články

Do Košíc včera v súvislosti s kandidatúrou Slovenska na usporiadanie MS v hokeji v roku 2029 po prvýkrát oficiálne pricestovala delegácia IIHF v zastúpení Hannesom Edererom a Petrom Forsbergom, ktorých sprevádzali predstavitelia SZĽH na čele s prezidentom zväzu Miroslavom Šatanom.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.

Bývalý poslanec a právnik Juraj Šeliga (Demokrati) upozornil na prípad, ktorý podľa neho poukazuje na možné zlyhania v radoch polície. Vo svojom príspevku na sociálnej sieti uviedol, že pri nedávnej protidrogovej akcii na východnom Slovensku mal byť v aute s podozrivou dílerkou nájdený aj riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru (OR PZ) Košice Štefan Szalontai.