Rezort školstva spúšťa možnosť navrhnúť členov správnych rád vysokých škôl

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR spúšťa formulár, cez ktorý je možné zasielať návrhy kandidátov na členov správnych rád verejných vysokých škôl. Tými sa môžu stať najmä významné vedecké alebo umelecké osobnosti, predstavitelia verejného života a významní predstavitelia podnikateľskej oblasti. Úlohou správnych rád je najmä posilňovanie väzby verejnej vysokej školy a spoločnosti. Na tlačovej besede o tom informoval štátny tajomník ministerstva školstva Ľudovít Paulis.
Prijatím vysokoškolského zákona sa mal podľa Paulisa obmedziť politický vplyv na vysoké školy, ministerstvo nemôže členov správnych rád nominovať svojvoľne, musí čakať na nominácie od istých subjektov. Nominácie môžu podávať neziskové organizácie, Slovenská akadémia vied, samosprávy, verejné výskumné inštitúcie, ale aj združenia zamestnávateľov, múzeá, divadlá, galéria a pre konfesijné vysoké školy môžu nominácie zasielať aj cirkvi a náboženské spoločnosti. Požiadavky na členov správnych rád sa sprísnili, nemôžu sa nimi stať napríklad poslanci Národnej rady SR, členovia vlády, alebo zamestnanci ministerstiev, ale ani rektori, prorekori či dekani. „Členovia správnych rád budú po novom neodvolateľní. Správne rady okrem toho získali i niekoľko nových kompetencií, napríklad budú môcť participovať na voľbe rektora,“ dodal Paulis.
„Formulár na prihlasovanie je dostupný na stránke ministerstva školstva. Nominovaní by mali mať minimálne vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa, minimálne štvorročnú prax pri riadení právnickej osoby a schopnosti v oblasti nakladania s majetkom a finančnými prostriedkami,“ doplnil riaditeľ odboru vysokoškolského vzdelávania Marcel Vysocký.
Paulis tiež vyzval, aby oprávnené subjekty podávali nominácie. Návrhy je možné zasielať do 5. augusta. Ministerstvo by chcelo posielať nominácie na vysoké školy už v auguste.
Zdroj: (SITA, DSe;kl)
Odporúčané články

Kedysi luxusná vila, dnes strašiak sídliska. Dom fotografa Rozmana už takmer desať rokov chátra a priťahuje neželaných návštevníkov. Obyvatelia okolitých panelákov sa denne stretávajú s hlukom, asociálmi a rušením verejného poriadku. Napriek zásahom polície sa situácia nemení. Kto nesie zodpovednosť a ako sa situácia vyrieši?

Európske centrum pre práva Rómov (ERRC) a Amnesty International Slovensko požadujú nezávislé prešetrenie informácií o údajnom policajnom násilí voči obyvateľom rómskej komunity v obci Veľká Ida.

Ako Hasičský a záchranný zbor Košického kraja informoval na sociálnej sieti, za 24 hodín mali 176 výjazdov. Najčastejšie sa týkali spadnutých stromov na cestách, uvoľnených častí striech či nebezpečne visiacich konárov.