Rozmanitosť školstva by sa mala využiť pre systémové zmeny v inklúzii
Rozmanitosť školstva by sa mala využiť pre systémové zmeny v inklúzii. Okrem žiakov z Ukrajiny sa podľa štátnej tajomníčky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) Svetlany Stíhovej nezabúda ani na žiakov z ohrozených skupín, ktoré potrebujú systémovú pomoc a podporu. V tlačovej správe o tom informoval Odbor komunikácie a marketingu MŠVVaŠ SR.
„Dosiahnuť zmeny vo vzdelávacom systéme v postupne sa zvyšujúcej miere inkluzívnosti je beh na dlhé trate a vyžaduje zmeny na všetkých úrovniach. Tieto zmeny sa nikde nepodarilo dosiahnuť naraz a rýchlo, ale postupnými krokmi a úspešnými projektmi. Prelomových reformných krokov sa nebojíme, práve naopak, tie boli iniciované hneď po nástupe vlády v marci 2020, pokračovali prijatím novely školského zákona a prebiehajú aj realizáciou Plánu obnovy a odolnosti,“ uviedla Stíhová.
Na pilotnom testovaní projektu Rady Európy, ktorý je zameraný na vyučovanie rómskeho jazyka sa zúčastnia štyri slovenské základné školy. Od septembra 2022 bude pilotné testovanie vyučovania materinského rómskeho jazyka spustené na Základnej škole Kružlová (okres Svidník), Základnej škole Záhorská Ves (okres Malacky), Základnej škole Hlohovec – Šulekovo (okres Trnava) a na Základnej škole v Košiciach v mestskej časti Luník.
Súčasťou systémových zmien je podľa Síthovej vytváranie podporných mechanizmov v školstve pre všetky deti a žiakov, podpora ranej starostlivosti, zavedenie právneho nároku na miesto v materskej škole od troch rokov, vytvorenie miest pomocných vychovávateľov, kurikulárna reforma, zavedenie práva na inkluzívne vzdelávanie, reforma poradenského systému, zmena konceptu špeciálno-pedagogickej podpory v školách, zavedenie štandardov diagnostiky a odborných činností, systémová stratégia eliminácie opakovania ročníka, možnosť druhošancového vzdelávania, odstránenie dvojzmennej prevádzky škôl, nastavenie debarierizácie škôl či destigmatizácia a inklúzia.
Zdroj: (SITA, jme;bfe)
Odporúčané články
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.
Ministerstvo vnútra začne od decembra realizovať pilotný projekt telových kamier pre policajtov. Oznámil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pred dnešným zasadnutím vlády.