S riešením problémov vo vzťahoch majú pomôcť rodinné poradne. Jedna je aj v Košiciach
Na Slovensku fungujú už štyri rodinné poradne, ktoré poskytujú bezplatné poradensko-psychologické služby pre jednotlivcov, páry a rodiny. Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) je ich úlohou pomôcť riešiť problémy v manželských a partnerských vzťahoch a v prípade rozchodov zabezpečiť, aby deti neboli predmetom sporov.
Po Nových Zámkoch, Košiciach, Žiline a Trnave pribudne v rámci pilotného projektu ešte počas leta piata rodinná poradňa v Humennom. Národný projekt je financovaný zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu v objeme 3,2 milióna eur. Po vyhodnotení prvých skúseností budú v priebehu budúceho roka rodinné poradne pribúdať po celom Slovensku, cieľom je zriadiť ich aspoň 46. V každej z nich budú podľa ministra Krajniaka k dispozícii dvaja psychológovia, dvaja sociálni pracovníci a ďalší odborníci. Poradne majú voľne nadviazať na tradíciu manželských a predmanželských poradní, ktoré na Slovensku fungovali od roku 1971 do roku 2005.
„Jedna tretina až jedna polovica rozchodov by bola zachrániteľná, ak by partneri mali prístup k bezplatnému psychologickému poradenstvu. Ak by aj k rozvodu alebo rozchodu došlo, poradne by sa postarali o to, aby traumy boli čo najmenšie a aby predmetom sporov neboli deti,“ vysvetlil význam siete rodinných poradní Krajniak, pričom sa odvolával na skúsenosti psychológov.
Podľa psychológa Tomáša Pavúka môže jej služby využiť ktokoľvek, nepotrebuje žiadne odporúčanie ani „výmenný lístok“. Každý klient bude podľa neho vypočutý a prijatý so svojím problémom. Či bude stačiť jedna návšteva poradne, alebo ich bude potrebných viac, bude záležať od konkrétneho prípadu.
Zdroj: (SITA, mt;mč)
Odporúčané články
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.