SAV od budúceho roka pomôže s vyučovaním prírodných vied cez zážitkové vzdelávanie

Slovenská akadémia vied (SAV) od budúceho roka pomôže s vyučovaním prírodných vied cez zážitkové vzdelávanie, ktorým chce rozvinúť kritické myslenie a tvorivosť žiakov. Ako priblížil odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ústavy SAV pre žiakov a učiteľov pripravia vybavenie na pokusy, metodické pomôcky či interaktívnu aplikáciu.
Ide o Systémový program pre komplexné poznanie a kritické myslenie formou zážitkového vzdelávania, ktorého cieľom je v priamej spolupráci s učiteľmi základných škôl zatraktívniť obsah vyučovania prírodovedných predmetov. Organizátori vychádzajú z myšlienky, že práve pomocou zamerania sa na vedecké myslenie, praktické experimentovanie a porozumenie toho, ako poznanie vzniká, budú žiaci vedieť lepšie aplikovať vedecké postupy na riešenie každodenných problémov.
„Veda je jedným z hlavných pilierov každej rozvinutej spoločnosti, pretože objavovanie zákonitostí v prírode a spoločenskom správaní predstavuje to, čo ženie ľudstvo vpred k poznaniu. Aspoň základy vedeckého myslenia sú nevyhnutné na pochopenie moderných technológií, robenie informovaných rozhodnutí o zdraví, ale aj pri filtrovaní rôznych bombastických správ či priamo dezinformácií, ktorými nás zaplavujú médiá a sociálne siete,“ uviedli predkladatelia a riešitelia projektu Miroslav Ferko, Martin Nosko, Vladimíra Kurincová Čavojová, Pavol Farkaš a Alena Opálková Šišková. Doplnili, že aj keď je cieľom projektu zvýšenie záujmu mladých ľudí o vedu, nie je určený len pre nadaných žiakov, ale pre všetkých bez ohľadu na to, či sa neskôr rozhodnú vedu študovať.
Podľa štátneho tajomníka ministerstva školstva Ľudovíta Paulisa (SaS) systémový program významne prispeje k pôsobeniu na atraktivitu vedeckej dráhy a vnímania vedy už na základných školách. „Tam sa reálne rozhoduje o ďalšom záujme žiakov o štúdium na stredných školách a perspektívne aj univerzitách – to je o profesionálnom pôsobení mnohých talentov. Ide o to, aby sa oboznámili s celospoločenskou užitočnosťou vedeckého poznania a rozvoja pre dôstojný ľudský život,“ doplnil. Zároveň si myslí, že ak bude program úspešný, môže reálne vygenerovať významné osobnosti pre rozvoj modernej spoločnosti.
Do tvorby programu sa zapojilo päť ústavov SAV, Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV, Ústav polymérov SAV, Chemický Ústav SAV, Ústav pre výskum srdca CEM SAV a Ústav experimentálnej psychológie CSPV SAV.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Odporúčané články

Pápež František, vlastným menom Jorge Mario Bergoglio, zomrel 21. apríla 2025 vo veku 88 rokov v rezidencii Casa Santa Marta vo Vatikáne.

Od budúceho roka by mohol platiť úplný zákaz ochutených nikotínových výrobkov, ktoré sú atraktívne pre deti. Informoval o tom minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD), ktorý chce presadiť aj zákaz predaja jednorazových elektronických cigariet.

V Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme, kde pochovajú pápeža Františka, sa už nachádza sedem hrobov pápežov. Je medzi nimi hrob prvého františkánskeho pápeža Mikuláša IV., prvého dominikánskeho pápeža Pia V. a po novom k nim pribudne aj hrob prvého jezuitského pápeža – Františka. Informoval o tom Vatican News po stretnutí litovského kardinála Rolandasa Makrickasa s novinármi v piatok v samotnej bazilike.