Silvestrovské oslavy sa blížia: TAKTO ochránite svoje zvieratko

Silvestrovské oslavy sú bombastickou záverečnou bodkou, na ktorú sa tešia ľudia po celom svete. Pre zvieratká to však môže byť najstresujúcejším dňom v roku. Po Novom roku sú sociálne siete a FB skupiny zavalené úpenlivými žiadosťami o pomoc s nájdením štvornohých miláčikov. Situáciu preto nepodceňujte a na tento deň sa vopred pripravte.
Ako zvieratko chrániť?
Podľa medzinárodnej organizácie Four Paws treba zvážiť nasledovné veci:
1. ÚTOČISKO PRE ZVIERATKO. Pripravte zvieratku pelech alebo miesto, kde sa cíti v bezpečí. Môžete mu tam priniesť obľúbené hračky. Určite ho neberte na balkón alebo do okna pozrieť sa na ohňostroj. Skúste pozatvárať okná a dvere, zatiahnuť závesy (prípadne na okná zavesiť deky), aby sa utlmil vonkajší hluk. Zviera nenechávajte osamote a zatvorené v tmavej, chladnej miestnosti.
2. VYVENČITE S PREDSTIHOM. Hlasné zvuky silvestrovskej noci dokážu zvieratká vystrašiť natoľko, že mnohé sa pokúsia o útek, preto zvážte umiestnenia psa alebo mačky v interiéri. Nezabudnite psa vyvenčiť ešte predtým, ako začne súvislejší buchot. Venčite výhradne s vôdzkou, nikdy bez, v prípade náhodného výbuchu by sa mohlo zvieratko poplašiť a utiecť. Pokúste sa zviera čo najviac unaviť hraním alebo prechádzkou, aby bolo počas večera unavenejšie.
3. KONTROLA IDENTIFIKÁCIE. Uistite sa, že má mikročip, tetovanie, prípadne menovku a kontakt na obojku. V prípade, že sa zviera predsa len stratí, bude jednoduchšie ho nájsť a identifikovať.
4. UPOKOJUJÚCE LIEKY. V niektorých prípadoch je vhodné použiť aj predpísanie sedatív, ktoré vaše zvieratko utlmia. Jednoznačne sa však pred podávaním poraďte s veterinárom. Prírodnými alternatívami sú doplnky stravy. Určite nepodávajte lieky určené pre ľudí. Ďalšou možnosťou sú feromónové difúzery. Takéto prípravky rozptyľujú v miestnosti upokojujúce látky.
5. BUĎTE OPORNÝM BODOM. V stresovej situácii musíte zachovať pokoj a pôsobiť vyrovnane. Dáte tak zvieratku najavo, že je v bezpečí. Pri pokojných ľuďoch sa aj zviera bude cítiť pokojnejšie. Určite zvieraťu netreba venovať prehnanú pozornosť objímaním a hladkaním. Zo špeciálnej pozornosti môže mať pocit, že sa niečo deje a že je v nebezpečenstve. V žiadnom prípade na zviera nezvyšujte hlas ani nekričte. Dajte mu svojim postojom najavo, že sa nič zvláštne nedeje.
Na ďalšej strane sa dočítate ako rozpoznať, že zviera je v strese, a čo robiť, ak zvieratko utečie.
Odporúčané články

Tento utorok zasadala Mestská rada – poradný orgán mestského zastupiteľstva, ktorá sa okrem iného zaoberala aj viacerými návrhmi na zmenu územného členenia košickej samosprávy, o ktorých majú hlasovať mestskí poslanci. Niektoré z návrhov však nesplnili legislatívne požiadavky, aby mohli byť predložené na najbližšie, aprílové rokovania mestského zastupiteľstva a zároveň im chýbala hlbšia analýza ekonomických dopadov na mesto.

Matka troch detí s onkologickým ochorením čelí zložitej situácii. Napriek tomu, že jej zdravotný stav sa po nasadení cielenej liečby zlepšil, štátna zdravotná poisťovňa odmietla náklady na liek preplatiť. Prípad aktuálne preveruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Na moste pre peších na Golianovej ulici v mestskej časti Košice – Krásna došlo k vážnemu ohrozeniu bezpečnosti občanov. Neznáma osoba alebo osoby natreli chodníkovú časť mosta olejom, v dôsledku čoho došlo k viacerým pádom chodcov a poškodeniu majetku.