Situácia s duševným zdravím je VÁŽNA. Mladí majú problém aj s komunikáciou v reštauráciách
Situácia s duševným zdravím spoločnosti je v súčasnosti vážna. Podľa štatistík pribúdajú poruchy adaptácie – úzkostné poruchy. Ľudia nedokážu pracovať s problémami, so stresom, a zlyhávajú aj pri riešení bežných problémov. Upozornila na to Slávka Dubinská z II. psychiatrickej kliniky Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura a Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach.
Rodičia by si mali viac všímať svoje deti
Zhoršenie duševného stavu mimoriadne narastá predovšetkým medzi deťmi a tínedžermi. Navyše existuje skupina detí a tínedžerov, pri ktorých zhoršenie duševného stavu mimoriadne narastá. „Rodičia by si mali oveľa viac všímať svoje deti, milovať ich a venovať im svoju pozornosť. Práve v citlivom mladom veku totiž nastáva deviovaný vývoj osobnosti a rôzne poruchy osobnosti, emočné výkyvy a to sa potom odráža na fungovaní mladých,“ uvádza Dubinská.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: V MČ Myslava došlo k úniku plynu! Záchranári evakuovali približne 40 ľudí
Viaceré štúdie poukazujú na to, že mladí ľudia používajú na komunikáciu nadmerne mobily. „Aj pri vzájomnej osobnej komunikácii používajú mobil a dokonca už majú problém objednať si osobne jedlo v reštaurácii. Už vôbec kontakt, oslovenie niekoho im spôsobuje problém. Najhoršie je, že takto fungujeme vo vlastnej rodine,” upozornila.
Situácia môže viesť až k tragickým udalostiam
Osobnú komunikáciu podľa psychiatričky nič nenahradí. V minulosti sa osobne komunikovalo oveľa viac a žilo sa viac generačne. Taktiež musia existovať hranice, medze, ktoré by sme ako jednotlivci a spoločnosť nemali prekračovať. „Dnes mnohí fungujú izolovane, nevšímajú si jeden druhého. Doslova sú ľudia schopní prekročiť ležiaceho na ulici a nepomôcť mu. To je princíp, ktorý spúšťa nevšímavosť, šikanu, frustrácie,” uviedla Dubinská.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Výskyt žltačky je na východe najvyšší v týchto 3 okresoch. Takto sa šíri najčastejšie
Preto podľa nej panuje princíp hyperkompenzácie. „Čiže buď problém, situáciu doslova vytesňujeme, nevšímame si to, alebo, naopak, reagujeme veľmi impulzívne. A to sa potom len nabaľuje a vzniká bludný kruh. Pokiaľ človek nemá správnu pomoc a vedenie zvonku, niekoho, kto by mu ukázal cestu, môže to viesť až k rôznym tragickým udalostiam u mladých, ktorých sme v poslednom období svedkami,” uviedla Dubinská. Sociálna izolácia, ktorú sme zažili v uplynulých rokoch, má obrovský vplyv na naše duševné zdravie, na pohodu, či nepohodu. Ešte citlivejšie je to práve u mladej generácie.
Medzi 12 a 25 rokom je obdobie vývoja osobnosti, je nesmierne dôležité, aké informácie sa k mladým ľuďom dostávajú.
Zdroj: SITA (dim)
Odporúčané články
V Košiciach došlo v pondelok krátko po 17. hodine k požiaru pneumatík pri hádzanárskej hale na Moldavskej ulici. V kritickom momente sa na mieste ocitli dvaja dobrovoľní záchranári – Patrik Revák a Mária Liptáková, ktorí neváhali a okamžite zakročili.
Z dôvodu odstraňovania poruchy na vodovodnom potrubí dôjde dnes 11. decembra 2024 k plánovanej odstávke studenej vody v časti Košice – sídlisko Nad Jazerom.
Obľúbený Coca-Cola kamión, symbol Vianoc, opäť navštívi Košice! Po minuloročnom úspechu na Terase si aj tento rok Košičania môžu užiť magickú atmosféru, ktorú tento ikonický kamión prináša. Tentoraz ho však budete môcť vidieť pred Košickou futbalovou arénou na ulici Pri prachárni.