08.04.21

Slováci svoje kontakty obmedzujú viac ako Česi

Na Slovensku je miera obmedzenia kontaktov vyššia ako v Českej republike. V jej prieskumoch sa totiž pravidelne objavuje skupina takmer 30 percent respondentov, ktorí svoje kontakty skôr alebo rozhodne neobmedzili. Pritom v slovenskom kontinuálnom prieskume Ako sa máte, Slovensko? túto možnosť označilo 13 percent ľudí. Prieskum organizovala Slovenská akadémia vied (SAV) a spoločnosti Mnforce a Seesame. Zber dát uskutočnili na vzorke tisíc respondentov od štvrtka 24. marca do soboty 27. marca. V tlačovej správe o tom informovala Michaela Lukovičová zo spoločnosti Seesame.

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac

Lukovičová podotkla, že v čase získavania dát klesali počty hospitalizovaných z rekordných úrovní, ktoré boli koncom februára, ako aj denné počty nových prípadov ochorenia. Krátko po spustení dotazníka bol v piatok 25. marca sprísnený zákaz vychádzania a po 20:00 tak neplatila výnimka pre cestu do prírody. Tiež boli zakázané cesty dovolenkárov do zahraničia.

reklamná správa

Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV v súvislosti s prieskumom zhodnotil, že ani po troch mesiacoch najprísnejšieho lockdownu na Slovensku nedochádza k takzvanej „pandemickej únave“. Vysvetlil, že respondenti naďalej deklarujú približne rovnaké obmedzenie kontaktov ako po prvom mesiaci lockdownu na prelome februára a marca. Druhé zistenie vyplýva z porovnania obmedzenia kontaktov s Českou republikou, kde sa ukazuje, že skupina ľudí, ktorá svoje kontakty v rámci protipandemických opatrení neobmedzila, je na Slovensku výrazne menšia ako v Českej republike. „Tento rozdiel si vysvetľujem silnejšou prítomnosťou hlasov spochybňujúcich protipandemické opatrenia vo verejnom diskurze v Českej republike,“ zhodnotil.

reklamná správa

Zo slovenských respondentov úplné obmedzenie kontaktov deklaruje 37,7 percenta a čiastočné 56,9 percenta. Lukovičová poukázala, že v rámci štatistickej odchýlky je to na približne rovnakej úrovni ako na prelome januára a februára. Podľa marcového výskumu je na Slovensku 13 percent ľudí, ktorí svoje kontakty skôr alebo rozhodne neobmedzujú. Častejšie však svoje kontakty obmedzujú ľudia, ktorí sa cítia byť epidémiou ohrození. Rovnako to platí aj pre dôchodcov. Avšak výrazne nižšie obmedzenie kontaktov deklarujú prívrženci politickej strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). V Českej republike z porovnania časového radu troch výskumov z obdobia november 2020 až február 2021 vyplýva, že aj v čase tvrdého lockdownu existuje v krajine stabilne skupina takmer 30 percent respondentov, ktorí deklarujú, že kontakty skôr alebo rozhodne neobmedzili.

(SITA, bh, adz;jme, foto: webnoviny/sita/ilustračné)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím