Slovensko dokáže flexibilne reagovať na globálne krízy, tvrdí štátna tajomníčka
Slovenská republika aktívne a flexibilne reaguje na globálne krízy. Dôkazom toho je aj promptná pomoc pre krajiny zasiahnuté migračnými vlnami v Litve, Libanone a v Grécku. Počas seminára Európskej migračnej siete, ktorý sa konal v utorok 24. augusta to povedala štátna tajomníčka rezortu diplomacie Ingrid Brocková. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Zahraničná politika SR je podľa Brockovej založená na univerzálnych hodnotách a zásadách, akými sú sloboda, pluralitná demokracia, ľudské práva, spravodlivosť, dôstojnosť, solidarita, trhová ekonomika a mierové spolunažívanie národov. „SR sa za posledných 18 rokov plnohodnotne začlenila do medzinárodného spoločenstva vyspelých krajín, ktoré tieto hodnoty ochraňujú nie len v domácom prostredí, ale prijímajú na seba zodpovednosť tieto hodnoty podporovať aj v zahraničí,“ konštatuje. Dodáva, že sa tak deje aj v rozvojových krajinách, ktoré mali menšie šťastie a horšie predpoklady pre stabilný a udržateľný rozvoj.
Jedným spomedzi štyroch cieľov rozvojovej spolupráce Slovenska je práve znižovanie chudoby a riešenie príčin migrácie. SR tak robí prostredníctvom tvorby pracovných miest, podpory potravinovej bezpečnosti, rozvoja ľudského kapitálu, a zvyšovaním ekonomickej a sociálnej odolnosti komunít. Tento druh spolupráce prebieha na západnom Balkáne, na Blízkom východe a v severnej a strednej Afrike. „Na tento účel Slovenská republika vynaložila od roku 2015 v dotknutých krajinách približne 38 miliónov eur. Počas mimoriadnych humanitárnych situácií tiež Slovensko prispieva k zlepšovaniu situácie v azylových zariadeniach v tranzitných krajinách, akými sú v súčasnosti napríklad Grécko, Litva a Ukrajina,“ uzavrela Brocková.
Zdroj: (SITA, kh;jme)
Odporúčané články
V utorok, 29. októbra, zažili Košice sprísnené bezpečnostné opatrenia súvisiace s krátkym tranzitom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského cez slovenské územie.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Do redakcie sme dostali anonymý tip od našej čitateľky, ktorá nás upozornila na znepokojujúcu situáciu v jednom z košických hotelov.