Slovensko dokáže flexibilne reagovať na globálne krízy, tvrdí štátna tajomníčka
Slovenská republika aktívne a flexibilne reaguje na globálne krízy. Dôkazom toho je aj promptná pomoc pre krajiny zasiahnuté migračnými vlnami v Litve, Libanone a v Grécku. Počas seminára Európskej migračnej siete, ktorý sa konal v utorok 24. augusta to povedala štátna tajomníčka rezortu diplomacie Ingrid Brocková. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Zahraničná politika SR je podľa Brockovej založená na univerzálnych hodnotách a zásadách, akými sú sloboda, pluralitná demokracia, ľudské práva, spravodlivosť, dôstojnosť, solidarita, trhová ekonomika a mierové spolunažívanie národov. „SR sa za posledných 18 rokov plnohodnotne začlenila do medzinárodného spoločenstva vyspelých krajín, ktoré tieto hodnoty ochraňujú nie len v domácom prostredí, ale prijímajú na seba zodpovednosť tieto hodnoty podporovať aj v zahraničí,“ konštatuje. Dodáva, že sa tak deje aj v rozvojových krajinách, ktoré mali menšie šťastie a horšie predpoklady pre stabilný a udržateľný rozvoj.
Jedným spomedzi štyroch cieľov rozvojovej spolupráce Slovenska je práve znižovanie chudoby a riešenie príčin migrácie. SR tak robí prostredníctvom tvorby pracovných miest, podpory potravinovej bezpečnosti, rozvoja ľudského kapitálu, a zvyšovaním ekonomickej a sociálnej odolnosti komunít. Tento druh spolupráce prebieha na západnom Balkáne, na Blízkom východe a v severnej a strednej Afrike. „Na tento účel Slovenská republika vynaložila od roku 2015 v dotknutých krajinách približne 38 miliónov eur. Počas mimoriadnych humanitárnych situácií tiež Slovensko prispieva k zlepšovaniu situácie v azylových zariadeniach v tranzitných krajinách, akými sú v súčasnosti napríklad Grécko, Litva a Ukrajina,“ uzavrela Brocková.
Zdroj: (SITA, kh;jme)
Odporúčané články
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.