Slovensko má štvrté najvyššie priemerné emisie CO2 z nových áut v Európskej únii
Slovensko má štvrté najvyššie priemerné emisie CO2 z nových áut v Európskej únii.
V minulom roku boli na úrovni 139,2 gramu CO2 na kilometer a medziročne sa zvýšili o 14,3 %. Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Európskym združením výrobcov automobilov (ACEA), priemerné nové auto v únii vyprodukovalo v uplynulom roku 116,3 gramu CO2 na kilometer, čo je v porovnaní s rokom 2020 zvýšenie o 7,5 %.
Najnižšie priemerné emisie CO2 z nových áut v únii malo pritom vlani Švédsko. Mali hodnotu 88,3 gramu CO2 na kilometer. Nasledovali Dánsko a Holandsko. Na opačnej strane rebríčka stálo Estónsko, kde sa priemerná hodnota CO2 z nových áut vyšplhala na 142,6 gramu CO2 na kilometer. Ďalšie miesta obsadili Lotyšsko a Bulharsko. Medziročný pokles pritom zaznamenali iba Švédsko, Fínsko a Dánsko. Nemecko udržalo hodnotu na nezmenenej úrovni.
Zdroj: (SITA, qq, zol)
Odporúčané články
Podľa Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP) rastie počet neodborne vyučovaných hodín fyziky a informatiky, pričom v rámci Slovenska sú problémy aj s technickou, etickou výchovou a občianskou náukou. IVP uvádza, že pri každom z týchto predmetov viac ako 30 percent hodín odučí nekvalifikovaný učiteľ. Zaujímalo nás, ako sú na tom s počtom kvalifikovaných učiteľov základné a stredné školy v Košiciach. Otázky sme adresovali učiteľom ZŠ a SŠ, Magistrátu mesta Košice aj Košickému samosprávnemu kraju.
Opozičné strany a hnutia Progresívne Slovensko (PS), Sloboda a Solidarita(SaS), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Demokrati spoločne tento týždeň opäť organizujú verejné protesty proti krokom súčasnej vládnej koalície. V Košiciach sa zhromaždenie uskutoční v rovnakom čase ako v iných mestách teda v utorok, 16. decembra o 18:00 na Hlavnej ulici na priestranstve pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej 10.
V meste už cítiť sviatočnú atmosféru nielen na trhoch pri vysvietenom stromčeku, ale atmosféru dopĺňa aj výzdoba Hlavnej ulice. Z našej prvej vianočnej ankety vysvitlo, že Košičania sú štedrí a plánujú minúť na dary pre príbuzných pomerne vysoké čiastky. Preto sme sa v ďalšej ankete pýtali, či už majú pripravené vianočné darčeky, alebo ich kupujú na poslednú chvíľu.