Slovensko nebude vyvíjať aktivity, ktoré by ospravedlňovali porušenie medzinárodného práva v prípade Ukrajiny
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) ubezpečuje Ukrajinu, že slovenská vláda nebude vyvíjať žiadne politické a ani ekonomické aktivity, ktoré by ospravedlňovali hrubé porušenie medzinárodného práva a rozbíjali koalíciu štátov odsudzujúcich počínanie Ruska. Urobil tak v súvislosti s výrokmi ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), ktorý spochybňuje ekonomické sankcie voči Rusku a odmieta ich. V tlačovej správe o tom informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
„Slovenská republika sa ešte za vlády Roberta Fica pridala k štátom, ktoré odsúdili anexiu Krymu a uvalili sankcie na Ruskú federáciu. Toto je oficiálna línia zahraničnej politiky Slovenskej republiky, na ktorej sa nič nezmenilo a jej záväznosť platí pre členov vlády,“ povedal premiér.
Heger očakáva, že minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) bude vzniknutú situáciu s predsedom SaS Sulíkom riešiť.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že dlhodobo odsudzuje anexiu Krymu a plne podporuje Ukrajinu v jej diplomatickom úsilí obnoviť územnú celistvosť. „Predseda SaS Richard Sulík vyslovil svoj predpoklad, že Rusko Krym nevráti. Tento akt však považuje za porušenie medzinárodného práva. Má za to, že niektorých slovenských exportérov sankcie môžu postihovať. Strana SaS však v žiadnom prípade nespochybňuje ich politický účel,” vysvetlil v stanovisku hovorca strany Ondrej Šprlák.
Zdroj: (SITA, jme;DSe)
Odporúčané články
Strana Hlas-SD nesúhlasí s tým, ako sa liberálni a progresívni politici správajú k seniorom, čím podľa nich prispievajú k oslabeniu úcty voči starším občanom. V spoločnom vyhlásení s Jednotou dôchodcov na Slovensku zdôraznili, že dôchodcovia si zaslúžia rešpekt od celej spoločnosti.
Predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok, pri príležitosti osláv 17. novembra zverejnil stanovisko, v ktorom vyjadril ostrú kritiku opozície, pričom poukázal na potrebu skutočnej demokracie. Vo svojich vyjadreniach nezabudol zdôrazniť hodnoty slobody a rešpektu.
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR rozbehlo národný projekt Príležitosť pre všetkých. Jeho cieľom je podporiť desegregáciu vzdelávania detí z marginalizovaných rómskych komunít. Projekt za 6,9 milióna eur z európskych zdrojov je súčasťou širšej snahy riešiť segregované vzdelávanie v slovenských školách.